W środę wicepremier i szef MON Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Paweł Bejda uczestniczyli w podpisaniu umowy ramowej z AMZ-KUTNO S.A. na dostarczenie lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych (LOTR) Kleszcz na potrzeby Wojska Polskiego.

Jak poinformowała w środę Agencja Uzbrojenia, podpisano umowę ramową z AMZ-KUTNO S.A. na dostarczenie lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych (LOTR) Kleszcz na potrzeby Wojska Polskiego.

Zobacz też: Wojsko testuje lekki, opancerzony transporter rozpoznania Bóbr-3

Przedmiotem umowy ramowej pomiędzy Agencją Uzbrojenia reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej a AMZ-KUTNO S.A. jest określenie zasad i warunków zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotem umów wykonawczych będzie pozyskanie i dostarczenie na potrzeby wojska 286 pojazdów w latach 2025-2035.

LOTR KLESZCZ na platformie kołowej 4×4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony załogi, z przeznaczeniem do dynamicznego i ciągłego zdobywania oraz pozyskiwania, a także gromadzenia informacji o przeciwniku i środowisku pola walki.

Systemy pojazdu LOTR KLESZCZ przygotowane będą do przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych rozpoznawczych, niezbędnych do przygotowania oraz prowadzenia działań w każdych warunkach atmosferycznych. Załogę pojazdu stanowi jedna drużyna rozpoznawcza składająca się z kilku żołnierzy.

Będzie wyposażony w zdalne stanowisko strzeleckie uzbrojone w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm i 7,62 mm firmy Kongsberg. Komentatorzy branżowi zwracają uwagę, że Zakłady Mechaniczne Tarnów oferują podobne rozwiązanie, jednak z niego nie skorzystano.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply