Pierwszy Leopard 2A4 trafił na Słowację

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď powitał minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht w słowackim MON podczas ceremonii w poniedziałek 19 grudnia z okazji przekazania pierwszego z 15. czołgów Leopard 2A4.

Jak poinformowało słowackie ministerstwo obrony, minister obrony Jaroslav Naď powitał minister obrony Republiki Federalnej Niemiec Christine Lambrecht w słowackim MON podczas ceremonii w poniedziałek 19 grudnia z okazji przekazania pierwszego z 15. czołgów Leopard 2A4, które Słowacja ma otrzymać w ramach wymiany w zamian za przekazanie Ukrainie 30 gąsienicowych bojowych wozów piechoty BMP-1.

23 sierpnia 2022 roku słowaccy i niemieccy przedstawiciele obrony podpisali w Bratysławie dwustronną umowę, na mocy której Słowacja przekaże Ukrainie 30 BMP-1 z zapasów rezerwowych w ramach rekompensaty za 15 czołgów podstawowych Leopard 2 w konfiguracji A4 z Niemiec.

O umowie „Ringtausch” minister obrony Jaroslav Naď powiedział: „Dzięki temu programowi wymiany sprzętu pomogliśmy nie tylko Siłom Zbrojnym Ukrainy w ich uzasadnionej walce o wolność i demokrację w ich kraju, ale także Siłom Zbrojnym Słowacji w zakresie, w jakim wzmocniliśmy i będziemy wzmacniać słowacki batalion czołgów”.

Doceniając wsparcie militarne Słowacji dla Ukrainy, minister obrony Christine Lambrecht powiedziała: „Oczywiście musimy również pomyśleć o sposobach naprawy systemów uzbrojenia, które zostały dostarczone na Ukrainę”.

Dodatkowo potwierdzono, że Niemcy dostarczą Słowacji nowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który ma chronić określony obszar i ma zostać rozmieszczony na wschodniej Słowacji.

Zamówienie obejmuje amunicję oraz pakiet serwisowy obejmujący szkolenie i części zamienne. Dostawa ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

Zobacz też: Niemcy otworzą na Słowacji centrum napraw ukraińskiego sprzętu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply