Ørsted i Grupa PGE podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii.

Baltica 2 ma produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Uruchomienie projektu zaplanowano do końca 2027 roku.

Poza dostawą 107 turbin o mocy 14 MW każda, Siemens Gamesa odpowiadać będzie także za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że firma do 2030 roku zamierza wybudować na Bałtyku ok. 2,5 GW mocy wytwórczych.

Jak informowaliśmy, w lutym br. należąca do Grupy Orlen spółka Lotos Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów na potrzeby energetyki wiatrowej.

Biuro prasowe Grupy Orlen poinformowało we wtorek, że wyposażenie statku w system wiertniczy oznacza, że firma będzie w stanie prowadzić badania dna morza na potrzeby energetyki wiatrowej zarówno w ramach własnych projektów, jak i również na rzecz podmiotów zewnętrznych.

Spółka Lotos Petrobaltic występuje jako podwykonawca konsorcjum firm Geobaltic i Garant Diving, które wygrało przetarg rozpisany przez Ministerstwo Energetyki Litwy. Wiercenia na litewskim szelfie Morza Bałtyckiego zaplanowane było jeszcze w I kwartale 2023 r.

W październiku ub. roku. Orlen podpisał umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście o współpracy przy budowie portu instalacyjnego. Również duńska firma Vestas otworzy fabrykę turbin w Szczecinie. Są to inwestycje w ramach realizowanego przez Orlen i kanadyjski Northland Power projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Budowa terminalu instalacyjnego ma zakończyć się na przełomie 2024 i 2025 roku. Jego działalność rozpocznie się w 2025 roku, a pracę przy nim znajdzie ok. 100 osób.

Fabryka turbin Vestas w Szczecinie, która ma zatrudniać ok. 700 osób, zostanie ukończona w drugiej połowie 2024 r. W fabryce mają być montowane gondole i piasty turbin. Produkowane elementy będą dostarczane zarówno na rynek polski, jak i na rynki globalne.

Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW zostanie zlokalizowana około 23 kilometry od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Jej budowa ma zakończyć się w 2026 roku. Inwestycja ma być w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Jak informowaliśmy w lutym ub. roku., Grupa Orlen złożyła wnioski o przyznanie 11 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku.

Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen , wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Według założeń „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej. Grupa Orlen planuje stać się jednym z liderów w tym obszarze, m.in. dzięki realizacji strategii ORLEN2030. Do końca dekady na inwestycje w nowoczesną energetykę, w tym na projekty offshore wind, Koncern przeznaczy 47 mld zł.

Kresy.pl / pgebaltica.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply