Rzecznik Departamentu Obrony USA generał brygady Patrick Ryder powiedział, że decyzja Polski w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej jest jej suwerenną decyzją – przekazał portal Yahoo.News.

Rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder na odprawie dla dziennikarzy 21 września powiedział, że decyzja Polski w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej jest jej suwerenną decyzją.

Jak przypomniał, Stany Zjednoczone „zawsze powtarzały, że suwerenną decyzją każdego kraju jest podjęcie decyzji, jakiego poziomu wsparcia udzieli” Ukrainie.

„Podkreślę jednak, że Polska jest jednym z wiodących krajów w udzielaniu Ukrainie pomocy – nie tylko pomocy w zakresie bezpieczeństwa, ale także pomocy humanitarnej i wsparcia dla milionów wysiedlonych Ukraińców” – dodał.

Zapytany, czy wypowiedzi Polski świadczą o zmianie nastawienia w Europie Wschodniej, w tym wśród sojuszników Ukrainy, Ryder wskazał, że spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy „jako doskonały przykład tego, że jedność i determinacja są nadal bardzo silne w społeczności międzynarodowej”.

W czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, skomentował wypowiedź polskiego premiera, Mateusza Morawieckiego, na temat przekazywania sprzętu Ukrainie. – Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę – zaznaczył Sullivan.

– Więc pozostaniemy z nimi w konsultacji, (…) rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę – dodał.

Jak pisaliśmy, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie przekazuje już na Ukrainę uzbrojenia i zaapelował, by Kijów „nie grał w nuty, które od razu podchwyciły ruskie trolle”. Jednak ukraiński deputowany Mykoła Kniażycki twierdzi, że Polska dalej przekazuje uzbrojenie.

W czwartek do sprawy odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller. – Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia, w tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainąoświadczył.

Sytuację skomentował w czwartek również prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z wypowiedzi Müllera, która, jak uważa, „wyjaśnia tą sprawę”.

Kresy.pl/Yahoo.News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply