Ukraińska gospodarka chyli się ku upadkowi. W porównaniu z rokiem 2013, od stycznia do lipca bieżącego roku PKB spadło o 3 procent. W przypadku przedsiębiorstw zanotowano spadek w wysokości 7 procent, w przemyśle chemicznym aż 8-procentowy.

Ukraińscy ekonomiści przewidują, że rok 2014 będzie tragiczny także dla rolnictwa. Jeśli chodzi o uprawę buraka cukrowego, to w tym roku produkcja cukru spadnie o ok. 76 proc. Równie niekorzystnie wygląda stan sektora bankowego. W aż 17 bankach działa obecnie tymczasowa administracja i prawdopodobnie banki te do końca roku przestaną funkcjonować.

Niekorzystne tendencje nie ominęły waluty. W połowie sierpnia dewaluacja hrywny w stosunku do dolara sięgnęła 64 proc., w stosunku do euro – 58 proc. Wszystko z powodu gospodarczych konsekwencji konfliktu.

Nie można wykluczyć secesji wschodnich obwodów kraju, a to byłoby kolejnym ciosem. Regiony „rosyjskiej Ukrainy” obejmują większość ukraińskiego przemysłu przetwórczego, zwłaszcza metalowego i zbrojeniowego, który dostarcza najważniejszych wpływów z eksportu. Na wschodzie wydobywa się też większość ukraińskiego gazu ziemnego.

PCh24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz