Parlament Europejski wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2. W środę przyjęto rezolucję w tej sprawie.

Europarlament przyjął w środę sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) za 2022 r. Dokument przyjęto 459 głosami za, przy 93 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się. Europosłowie zaapelowali o natychmiastowe rozmieszczenie na Ukrainie nowoczesnej broni i obrony powietrznej. Wezwali też kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia jej czołgów Leopard 2.

“UE i jej państwa członkowskie muszą zwiększyć pomoc wojskową, polityczną i humanitarną dla Ukrainy oraz wzmocnić swoją obronę, aby przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom dla bezpieczeństwa europejskiego” – wskazał Parlament Europejski.

“Reakcja UE na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie jest uważnie obserwowana przez autokracje na całym świecie i będzie miała ogromny wpływ na ich zachowanie na arenie międzynarodowej” – ostrzegają europosłowie.

W dokumencie podkreślono, że Ukraina broni swojej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową i pilnie potrzebuje pomocy wojskowej i ciężkiego uzbrojenia, aby wygrać wojnę.

Autorzy sprawozdania z zadowoleniem przyjmują nowe inicjatywy UE na rzecz wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w szczególności deklarację wersalską, kompas strategiczny, wspólny komunikat w sprawie luk w inwestycjach w obronę oraz wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia zachęcającego do wspólnych zamówień (EDIRPA). “Państwa członkowskie powinny nadal rozwijać zdolności w zakresie cyberobrony – dodają posłowie – oraz ustanawiać partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa i obrony z podobnie myślącymi partnerami na całym świecie” – czytamy.

W środę szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Marcin Przydacz oświadczył, że po forum w Davos powstanie koalicja krajów, które przekażą Ukrainie nowoczesne czołgi, a sfinalizowane zostanie to w piątek w Ramstein.

W ubiegłą środę we Lwowie Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Podkreślił, że to element budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. „Przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa” – zaznaczył.

Leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, które nie wchodzi w skład NATO.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck opowiedział się we wtorek za zezwoleniem innym krajom na dostarczanie czołgów Leopard na Ukrainę.

Zobacz także: Szrot o Leopardach dla Ukrainy: Finlandia i Dania zadeklarowały udział

Jak informowaliśmy, przewodniczący rady dyrektorów Rheinmetall Armin Papperger w niedzielnej rozmowie z publikacją Bild am Sonntag oświadczył, że niemiecka firma Rheinmetall ma na stanie 110 czołgów Leopard 1 i Leopard 2. Przygotowanie tego sprzętu do przekazania na Ukrainę może zająć rok.

Zobacz także: Ukraina zwróci się do Kanady z prośbą o Leopardy 2

europarl.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply