Panama właśnie uznała, że to Chińska Republika Ludowa ze stolicą w Pekinie jest jedynym państwem chińskim, które Tajwan jest częścią.

To diametralna zmiana stanowiska Panamy, bo jak do tej pory uznawała ona w tej roli Republikę Chińską kontrolującą wyspę Tajwan. „Rząd Panamy zrywa dzisiaj stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, a także deklaruje zakończenie wszystkich relacji i oficjalnych kontaktów z Tajwanem” – ogłosił w poniedziałek prezydent Panamy Juan Carlos Valera. Panamscy politycy nie ukrywają, że powodem dyplomatycznego zwrotu jest waga współpracy gospodarczej z ChRL, także w kontekście wykorzystywania przez wielką flotę handlową tego państwa Kanału Panamskiego łączącego Ocean Spokojny z Atlantykiem.

Dotychczas Panama uznawała właśnie państwo tajwańskie, za jedyne państwo chińskie. Teraz, zgodnie z promowaną przez Pekin doktryną jednych Chin, Tajwan będzie dla Panamczyków prowincją ChRL.  To kolejny kraj, który wycofał swoje uznanie dla Republiki Chińskiej i przeniósł je na ChRL. Po koniec maja uczyniły tak władze niewielkiego państwa Wyspy św. Tomasza i Książęca. Tym samym Tajwan jest uznawany w tej chwili już tylko przez 20 państw – położonych głównie w Ameryce Środkowej i Afryce. Tajpej przez lata utrzymywały ich względy przy pomocy tak zwanej „dyplomacji dolarowej”, czyli okresowych zastrzyków finansowych udzielanych pod różnym pretekstem. Jednak wobec wzrostu gospodarczego ChRL, Tajwan nie może już w ten sposób konkurować z Pekinem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister spraw zagranicznych środkowoamerykańskiego państwa Isabel Saint Malo wyraziła nadzieję na „eksport większej ilości towarów z Panamy do Chin”. Tymczasem szef dyplomacji ChRL Wang Yi wyraził w specjalnym oświadczeniu zadowolenie z ruchu dyplomacji panamskiej. Zdjęcie obu szefów dyplomacji wznoszących toast z okazji nawiązania relacji dyplomatycznych pojawiło się w wielu chińskich mediach. „Złość i żal” – tak z kolei podsumował ten fakt szef dyplomacji Tajpej Li Ta-wej. Mówił nawet o „znęcaniu się” nad Tajwanem.

Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Dopiero w 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

forsal.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz