Wpisy, które ściągnęły wyrok śmierci zawierały bluźniercze uwagi na temat islamu i sunnickich przywódców religijnych.

Prokurator generalny kraju Shafiq Chaudhry przekazał, że wyrok w sprawie 30-letniego Taimore Razy został ogłoszony w sobotę w pendżabskim mieście Bahawalpur.

Skazany został aresztowany w zeszłym roku za wpisy na Facebooku o sunnickich przywódcach religijnych i żonach proroka Mahometa. W Pakistanie obowiązuje wyjątkowo restrykcyjne prawo na temat bluźnierstwa. Za obrazę Allaha, islamu i osobistości religijnych grozi gara śmierci. Już samo oskarżenie może doprowadzić do przemocy i samosądów.

CZYTAJ TAKŻE: Indonezja: Chrześcijański polityk skazany na więzienie za „bluźnierstwo”

W kwietniu pobito na śmierć pakistańskiego studenta przez niewielką grupę osób na kampusie uniwersyteckim w mieście Mardan właśnie z powodu oskarżenia o udostępnienie bluźnierczych materiałów w serwisie Facebook.

Premier Nawaz Sharif w marcu nakazał usuwanie z cyberprzestrzeni bluźnierczych materiałów. Stwierdził wtedy, że każdy, umieszczający w sieci takie treści, musi zostać surowo ukarany zgodnie z prawem. Rząd dodał, że może zablokować media społecznościowe, jeżeli nie będą usuwać takich treści.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Od 1990 roku co najmniej 65 osób w Pakistanie zamordowanie z powodu oskarżeń o bluźnierstwo. Wśród zabitych był także liberalny gubernator Pendżabu, Salman Taseer. Zginął on 2011 roku, zabity przez swojego ochroniarza. Gubernator zabiegał o uwolnienie chrześcijanki Asi Bibi, skazanej w 2010 roku na śmierć. Pakistańskie władze stwierdziły gubernator poniósł śmierć ponieważ opowiadał otwarcie za zmianami w ustawie penalizującej bluźnierstwo. Wyrok na zabójcy Taseera został wykonany rok temu, co wywołało rozruchy – przez część ekstremistów traktowany jest jako męczennik islamu.

kresy.pl / rmf24.pl / reuters.com

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz