Zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w obrocie paliwami w kwocie co najmniej 109 mln zł usłyszały dwie osoby zatrzymane przez CBA – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne w czwartek.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego i wielkopolskiego dwie kolejne osoby (kobietę i mężczyznę) związane ze zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się uszczupleniami należności skarbu państwa w związku z obrotem paliwami. Grupa działała na terenie Polski w latach 2014-2016. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT w obrocie paliwami w kwocie nie mniejszej niż 109 mln zł.

CBA podkreśla, że w toku śledztwa ustalono, iż jedna z zatrzymanych osób (kobieta) pełniła rolę tzw. “księgowej mafii” – prowadziła nieformalnie księgowość podmiotów występujących w łańcuchach dostaw paliwa z zagranicy do Polski na polecenie członków grupy przestępczej. “Jej działalność przestępcza polegała również na podrabianiu i wypełnianiu deklaracji podatkowych w imieniu tzw. słupów pełniących funkcje kierownicze w spółkach ‘znikających podatnikach’. Drugi zatrzymany ułatwił organizatorom przestępstwa w znalezieniu osoby formalnie występującej w podmiocie ‘znikającym podatniku’, który występował w jednym z łańcuchów dostaw paliwa do Polski” – podaje CBA.

Łącznie w śledztwie zarzuty postawiono ponad 190 osobom.

W maju br. służby informowały o zatrzymaniu szefa innej “mafii paliwowej”, który był poszukiwany od 12 lat. Został ujęty na Ukrainie, gdzie pod fałszywym nazwiskiem prowadził biznes.

Także w maju br. służby rozbiły gang paliwowy, który naraził Skarb państwa na straty co najmniej 32 mln złotych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że także w marcu bieżącego roku łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i stołeczna Policja rozbiły międzynarodową grupę przestępczą. Zatrzymano 22 osoby. Dwie osoby są podejrzane o tzw. zbrodnię vatowską. Straty jakie Skarb Państwa poniósł na skutek działania grupy to ok. 190 mln zł.

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply