Podczas obrad szczytu UE-Turcja, węgierski premier zdecydowanie sprzeciwił się propozycji Ankary, by uchodźcy byli z jej terytorium przewożeni bezpośrednio do krajów Unii Europejskiej. Początkowo węgierskie media donosiły, że Orban zawetował tureckie propozycje.

Jak powiedział rzecznik premiera Zoltan Kovacs, Viktor Orban „zawetował plan, zgodnie z którym osoby ubiegające się o azyl i migranci byliby przesiedlani bezpośrednio z Turcji do Europy”. Jego zdaniem ułatwienia wizowe, które mają dotyczyć Turków, powinny wcześniej objąć obywateli Ukrainy. Miało to miejsce jeszcze przed zakończeniem szczytu w Brukseli.

Wcześniej węgierskie MSW złożyło propozycję zaostrzenia przepisów dotyczących uchodźców, w tym ograniczenie świadczeń socjalnych dla osób ubiegających się azyl.

Rzecznik Rady Europejskiej potwierdził w rozmowie z węgierskim korespondentem, że szczyt na krótko został zawieszony.

PRZECZYTAJ: Porozumienie UE-Turcja ws. migrantów. Tusk: to jest przełom, nielegalna imigracja dobiega końca

Dailynewshungary.com / wp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. scorpio
    scorpio :

    BRAWO Panie Premierze ORBAN. Juz niedlugo bede mieszkal w Pana kraju kiedy za niecaly rok przejde na zasluzona kanadyjska emeryture sprowadzajac takze obecna siedzibe mojego biznesu do Wegier. Jestem dumny z Pana i z wegierskiego narodu. Dopoki Polski rzad oficjalnie nie uzna ludobojstwa Polakow na Kresach dokonane przez bandytow z UPA, OUN, SS GALIZIE i nie przestanie sponsorowac i popierac gloryfikacji banderyzmu na UPAdlinie nie mam zamiaru na stale osiedlac sie w Polsce.