Sankcje nie pomogą Ukrainie, lecz osłabią europejską gospodarkę, co jest nie do zniesienia – oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych w niedzielę. Wyraził opinię, że zakończenie wojny będzie możliwe tylko dzięki negocjacjom pokojowym.

Węgierski premier wyraził opinię, że należy usiąść do negocjacji z Rosją. Jego zdaniem tylko to może zakończyć wojnę. „Ukrainie należy pomóc w taki sposób, który będzie dobry dla Ukrainy. Nie może być zły dla nas. Sankcje nie pomagają Ukrainie, lecz są złe dla europejskiej gospodarki” – powiedział Orban.

„Musi nadejść chwila prawdy” – dodał. „Trzeba powiedzieć przywódcom w Brukseli, że źle obliczyliśmy, że polityka sankcji zaczęła się od błędnego założenia i że trzeba to zmienić” – stwierdził.

Wyraził opinię, że jedynie negocjacje pokojowe mogą doprowadzić do zakończenia wojny.

Jak informowaliśmy, w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia Kossuth premier Węgier, Viktor Orban powiedział, że europejska historia wkroczyła w „erę wojny” i ludzie będą musieli walczyć o to, co dotąd uważali za coś oczywistego. Dodał, że unijna polityka sankcji była „strzałem w płuca” i bardziej szkodzi gospodarce europejskiej niż rosyjskiej.

Zobacz także: Sondaż: Niemcy nie wierzą w skuteczność sankcji wobec Rosji

„24 lutego nikt nie myślał, że wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją nie będzie tylko konfliktem, ale wyznaczy koniec ery i zapoczątkuje nową erę wojny w europejskiej historii” – powiedział Orban.

Szef węgierskiego rządu zaznaczył, że z powodu wojny na Ukrainie ceny energii elektrycznej są pięciokrotnie wyższe, a gaz jest trzy razy droższy, niż wcześniej. Wezwał liderów UE, by przyjęli do wiadomości, że „popełnili błąd”, że polityka sankcji została oparta na błędnych założenia, a sankcje wymierzone w Rosję obróciły się przeciwko państwom unijnym. Przyznał, że Ukraina potrzebuje pomocy, ale jego zdaniem, obecnie sankcje bardziej szkodzą Europie niż Rosji.

Zobacz także: Europoseł PiS: w Europie Zachodniej coraz częstsze głosy, że sankcje uderzają mocniej w kraje Zachodu, niż w Rosję

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz