Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej będzie wprowadzał m.in. zadośćuczynienie w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia i zakaz zwrotów w naturze.

Projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej wraz z uzasadnieniem liczy 64 strony. Patryk Jaki poskreślał w zeszłym tygodniu, że projekt od samego początku ma wsparcie jego szefa, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i również wsparcie pani premier.

Ustawa wprowadza uniwersalne zasady dla wszystkich i ustanawia zadośćuczynienie w formie pieniężnej w wysokości 20 proc. wartości straconego mienia. Dodatkowo zakazuje ustanowienia kuratorów, uprawnione do roszczeń będą jedynie osoby z pierwszej linii pokrewieństwa i małżonków. Wprowadzony zostanie zakaz zwrotu nieruchomości na osoby zmarłe i reaktywowane spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Afera reprywatyzacyjna w Krakowie – jeszcze większa niż w Warszawie

Od 17 września 2016 r. w życie weszła mała ustawa reprywatyzacyjna, dotycząca gruntów warszawskich – ustawa o gruntach warszawskich, która zmieniała przepisy o gospodarce nieruchomościami, a także Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Według obowiązującego prawa można odmówić zwrotu m.in., jeżeli nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku jest znacznie wyższa od wartości nieruchomości, lub jeżeli budynek był zniszczony po wojnie w stopniu większym niż w 66 proc.

Zapisy małej ustawy reprywatyzacyjnej zostały przygotowane przez senatorów PO i Marka Borowskiego. Nowe prawo zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę po tym, jak Trybunał Konstytucyjny potwierdził jej zgodność z konstytucją.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply