W środę chińska armia potępiła USA w związku z przepłynięciem okrętu amerykańskiej marynarki wojennej przez Cieśninę Tajwańską. Pekin stwierdził, że takie działania szkodzą “pokojowi” i “stabilności” – podała w środę agencja Reuters.

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że niszczyciel USS Sampson przepłynął we wtorek przez Cieśninę Tajwańską. Strona amerykańska określiła to jako działanie rutynowe i zgodne z międzynarodowym prawem.

Stany Zjednoczone prowadzą takie operacje mniej więcej raz na miesiącu, co wywołuje niezadowolenie Chin. Władze ChRL uważają to za znak poparcia dla Tajwanu, który Pekin postrzega jako chińskie terytorium.

Zobacz także: 39 chińskich samolotów nad Tajwanem. Naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej

Dowództwo wschodniego teatru działań wojennych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekazało, że amerykański okręt był monitorowany i został ostrzeżony.

“Stany Zjednoczone często przeprowadzają tego typu prowokacje, wysyłając niewłaściwe sygnały siłom dążącym do ‘niepodległości Tajwanu’ i celowo podkopują pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej. Stanowczo się temu sprzeciwiamy” – napisano w oświadczeniu.

Resort obrony Tajwanu określił sytuację jako “normalną”.

Zobacz także: Taiwan News: Niszczyciele USA i Chin spotkały się w Cieśninie Tajwańskiej

Amerykańska marynarka wojenna odpowiedziała na komunikat strony chińskiej. Podkreśliła w oświadczeniu, że wojsko amerykańskie lata, żegluje i działa wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe. “Przepłynięcie okrętu przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – napisano.

Cieśnina Tajwańska ma 180 kilometrów szerokości. Oddziela Tajwan od kontynentalnych Chin.

Zobacz także: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply