Franciszek w piątek leci do Armenii, gdzie odwiedzi pomnik Ormian, upamiętniający ofiary masakry dokonanej przez żołnierzy Imperium Osmańskiego w latach 1915 – 1917. To trudna podróż dyplomatyczna do kraju, który graniczy z Turcją i wciąż nie ma unormowanych relacji z Ankarą.

Podczas trzydniowej wizyty Papież zamierza wypuścić gołębie na granicy ormiańsko-tureckiej i odwiedzić pomnik Cicernakaberd w Erewaniu, upamiętniający ofiary rzezi osmańskiej sprzed stu lat. Jest jednak mało prawdopodobne, aby Franciszek opisał masakrę jako „ludobójstwo”. Termin ten użyty w odniesieniu do rzezi Ormian jest ostro zwalczany przez dyplomację turecką.

W briefingu dla dziennikarzy ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zastrzegł, że Watykan preferuje określenie „Medz Yeghern”, co oznacza wielką zbrodnię. – Mój przyjaciel z Armenii powiedział mi, że wyrażenie „Medz Yeghern” ma jeszcze silniejszą wymowę niż słowo „ludobójstwo” i wolę używać tego określenia, abyśmy nie utknęli w serii pytań, które będą dotyczyć celowości użycia takiego czy innego słowa– tłumaczył rzecznik Watykanu.

Papież już raz opisał masowe zabójstwo Ormian jako ludobójstwo, lecz wówczas Ankara natychmiast wezwała swojego ambasadora do kraju. Dlatego niektórzy dyplomaci watykańscy uznali, że nie ma potrzeby powtarzania tego określenia podczas nadchodzącej wizyty.

Papież w piątek spotka się z przywódcą Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Karekinem II, Katolikosem Wszystkich Ormian i prezydentem Serżem Sarkisjanem.

W sobotę uda się pod pomnik, upamiętniający śmierć około 1,5 mln Ormian zabitych w wyniku działań podjętych przez władze tureckie, gdzie będzie się modlił i spotka się z potomkami Ormian prześladowanych w tamtych czasach, a którzy znaleźli schronienie w papieskiej rezydencji Castel Gandolfo za Benedykta XV i Piusa XI. Papież jeszcze tego samego dnia poleci do Gimuri, miasta dotkniętego gwałtownym trzęsieniem ziemi w 1980 roku. Odwiedzi sierociniec i odprawi Mszę Świętą.

W Erewaniu weźmie udział w ekumenicznym spotkaniu i modlitwie o pokój, podczas gdy w niedzielę weźmie udział w liturgii w katedrze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Pod koniec pielgrzymki pojedzie do klasztoru Chor Wirap, gdzie uwolni gołębie w kierunku góry Ararat na wschodnim skraju Turcji.

Franciszek nie jest pierwszym papieżem, który odwiedzi Armenię. W 2001 roku z pielgrzymką do tego kraju udał się Jan Paweł II, który podpisał wówczas deklarację, uznając rzeź Ormian z czasów I wojny światowej za ludobójstwo.

Pch24.pl/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz