Na Sri Lance wybuchły ogromne antyrządowe protesty. W stolicy kraju Kolombo manifestanci wdarli się do siedziby prezydenta Gotabayi Rajapaksy. Premier Sri Lanki, Ranil Wickremesinghe, oświadczył w sobotę, że jest gotów zrezygnować i umożliwić przejęcie władzy przez rząd wielopartyjny – podaje CNN. Media piszą, że przed pałacem prezydenckim zgromadziło się około 100 tys. osób.

W sobotę na Sri Lance miała miejsce jedna z największych manifestacji w historii kraju. Protestujący wdarli się do pałacu prezydenckiego. Niektóre doniesienia medialne wskazują, że prezydent kraju Gotabayi Rajapaksy nie tylko uciekł ze swojej siedziby, lecz także wyjechał już z kraju. Przed pałacem prezydenckim zgromadziło się około 100 tys. osób.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak demonstranci korzystają z basenu znajdującego się w rezydencji prezydenta.

Protesty na Sri Lance trwają od kilku miesięcy. Protestujący obwiniają rządzących o doprowadzenie kraju do gospodarczej ruiny.

Premier Sri Lanki, Ranil Wickremesinghe, oświadczył w sobotę, że jest gotów zrezygnować i umożliwić przejęcie władzy przez rząd wielopartyjny.

„Aby zapewnić kontynuację rządu, w tym bezpieczeństwo wszystkich obywateli, przyjmuję dziś najlepszą rekomendację przywódców partii, aby zrobić miejsce dla rządu wielopartyjnego” – powiedział. „Aby to ułatwić, zrezygnuję z funkcji premiera” – dodał.

Władze Sri Lanki podały, że co najmniej 31 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy policji, zostało rannych podczas protestów. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Zobacz także: W Uzbekistanie wybuchły zamieszki [+VIDEO]

Protesty na Sri Lance trwają od kilku miesięcy. Protestujący obwiniają rządzących o doprowadzenie kraju do gospodarczej ruiny.

W ostatnich tygodniach Sri Lanka przestała otrzymywać dostawy paliw. Spowodowało to zamykanie szkół i racjonowanie benzyny oraz oleju napędowego w podstawowych usługach. Władze kraju przyznają, że miliony ludzi z trudem zdobywają żywność, leki i paliwo.

Zobacz także: Macedonia Północna: Dziesiątki tysięcy protestujących domagało się ustąpienia rządu

edition.cnn.com / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply