Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Decyzja ministra finansów Andrzeja Domańskiego zablokowała egzekucję 174,5 mln zł prawomocnie zasądzonej kary dla Gazpromu z zamrożonych w Polsce aktywów rosyjskiego koncernu — podał w środę „Puls Biznesu”.
Sprawa dotyczy kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za odmowę współpracy rosyjskiego koncernu z urzędem podczas postępowania dotyczącego budowy Nord Stream 2. Gazprom przegrał prawomocnie spór z UOKiK w 2024 roku i powinien zapłacić do polskiego budżetu 174,5 mln zł. Rosyjska spółka nie wykonuje jednak wyroku.
Według „Pulsu Biznesu” UOKiK próbował wyegzekwować należność z zamrożonych w Polsce udziałów Gazpromu w EuRoPolGazie. Jak nieoficjalnie ustalił dziennik, egzekucję zablokowała decyzja ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
Na zdjęciach opublikowanych przez żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zauważono KTO Rosomak wyposażony w dodatkowe osłony przeciwko dronom. (więcej…)
Karol Nawrocki zapowiedział podczas szczytu NATO w Ankarze, że Polska będzie zabiegać o rozszerzenie sieci rurociągów Sojuszu na wschodnią flankę. Prezydent poinformował też o krótkiej rozmowie z Donaldem Trumpem dotyczącej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. (więcej…)
Były dowódca wojskowego wywiadu Ukrainy, a obecnie szef biura prezydenta Zełenskiego zapowiada, że jego państwo nie ustąpi Polsce w kwestiach historii.
Kyryło Budanow udzielił obszernego wywiadu RBK-Ukraina. Padło w nim pytanie o relację z Polską nazwaną krajem „wyjątkowym" wśród „przyjaciół Ukrainy". Szef Biura Prezydenta Ukrainy ocenia, że w relacjach dwustronnych „z pewnością" nastąpi "dalsza eskalacja", o której mówił dziennikarz. „Został nam niecały tydzień do 11 lipca, rocznicy tragedii wołyńskiej. Z informacji, które posiadam, wynika, że przygotowują cały szereg działań, które uważam za niedojrzałe kroki eskalacyjne. Dlatego jasne jest, że to wszystko będzie kontynuowane" - powiedział Budanow.
Użył on słowa „niedojrzałość" na określenie polityki Polski. „Ukraina nie zaakceptuje ultimatum od nikogo na tym świecie. Ostatnim krajem, który próbował nam je postawić, była Federacja Rosyjska" - mówił Budanow – „Bez urazy dla Polski, ale jest ona trochę potężniejsza niż Polska. A my nadal jej nie zaakceptowaliśmy. Tak, jest ciężko, źle i dużo krwi. Ale nawet nie zaakceptowaliśmy ich ultimatum. Dlaczego więc ktokolwiek myśli, że zaakceptujemy cokolwiek innego, z drugiej strony?".
Otwierając wtorkowe posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zadeklarował, że Polska będzie nadal dostarczać uzbrojenie Ukrainie. Oskarżał opozycję o rozbudzanie „antyukraińskich nastrojów".
„Jeśli panowie Kaczyński, Mentzen, Bosak, Braun mają zamiar się ścigać na antyukraińskie nastroje po to, aby zyskać jakąś popularność, to na pewno nie będziemy w tym uczestniczyć, wręcz przeciwnie. Chcemy, tak jak to robiliśmy do tej pory, racjonalnie oceniać, co nam się opłaca, a co się nie opłaca w relacjach z Ukrainą" - deklarację premiera przytoczył portal Polsat News.
Tusk stwierdził, że „każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie i odrobinę przyzwoitości w sercu, wie, że w interesie Polski jest to, jest to, aby Ukraina nie przegrała tej wojny". Utrzymywał przy tym, że „Polska nie wyrywa się z wydatkami czy z donacjami przed innych. Działamy w tym temacie bardzo odpowiedzialnie i rozsądnie, aby Rosja nie stanowiła większego niż do tej pory zagrożenia dla Polski i dla całej Europy".
Donald Trump podczas szczytu NATO w Ankarze ponownie zasugerował, że Grenlandia powinna znaleźć się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA zagroził też możliwością wycofania amerykańskich żołnierzy z Europy i skrytykował sojuszników za politykę wobec Iranu, wydatki obronne, migrację i energetykę. (więcej…)
Oficjalne konto ukraińskiej stacji uderzyło w Polaków