Po rozpadzie koalicji rządowej Kneset przegłosował samorozwiązanie. Izrael czekają kolejne przedterminowe wybory.

We wtorek izraelski parlament osiągnął jednomyślność. Wszyscy głosujący parlamentarzyści poparli samorozwiązanie izby w jakiej zasiadają, podał portal telewizji France24. Wynik to skutek rozkładu zróżnicowanej koalicji, o którą opierał się rząd Naftalego Bennetta.

W środę padła bardziej nieoczekiwana deklaracja właśnie ze strony izraelskiego premiera. Na zebraniu z dotychczasowymi parlamentarzystami własnej partii Yamina Bennett wyraził "swoją intencję nie stawać do kolejnych wyborów" - jak przekazał rzecznik premiera, którego słowa przytoczyła Al Jazeera.

Aktualny bilans ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku to 19 zabitych oraz ponad 50 hospitalizowanych.

Jak podała "Kremenczućka Hazeta", prokuratura obwodu połtawskiego poinformowała w piątek na konferencji prasowej o aktualnej liczbie ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, do którego doszło w poniedziałek.

Prokurator Anton Stolitnij podał, że zginęło 17 zabitych. Ponad 100 osób zwróciło się o pomoc lekarską, z czego 54 hospitalizowano. W ciężkim stanie było 31 osób. Jedna z hospitalizowanych osób zmarła w szpitalu. Cztery osoby są poszukiwane.

Kultura gotowania barszczu ukraińskiego została w piątek wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony - podała w komunikacie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Jak stwierdzono, barszcz ukraiński to narodowa wersja zupy spożywanej w kilku krajach regionu. "Jest integralną częścią ukraińskiego życia rodzinnego i społecznego. Poświęcone są mu festiwale i wydarzenia kulturalne" - czytamy.

Barszcz ukraiński został wpisany w 2020 roku krajową listę elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Decyzja o jego wpisaniu na listę światową miała zapaść do 2023 roku, ale w związku z wojną na Ukrainą UNESCO zgodziło się przyspieszenie rozpatrzenia ukraińskiego wniosku.

W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

"Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego" - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

"Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - powiedział Gliński.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%