Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu – informuje Ambasada RP w Londynie. Wyjątkiem będą osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Osoby, które posiadają status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej – poinformowano w ubiegłotygodniowym komunikacie.

Po 1 października 2021 r. będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że na koniec 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 738 tysięcy osób z polskim obywatelstwem, co oznacza, że ​​ich liczba w drugiej połowie 2020 roku zmniejszyła się o 77 tysięcy.

Spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend odpływu obywateli UE z tego kraju. ONS szacuje, że na koniec 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,498 mln obywateli krajów UE – o 217 tysięcy mniej niż niecały rok wcześniej i o 315 tys. mniej niż na koniec 2017 roku, który był szczytowy.

Zobacz także: Australia, USA i Wielka Brytania zawierają nowy układ bezpieczeństwa

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz