Według „New York Times”, władze USA obawiają się, że rakiety systemu ATACMS nie odegrają znaczącej roli w wojnie Ukrainy z Rosją.

Jak pisze „The New York Times”, w Białym Domu rosną obawy w związku z tym, że dostarczone Ukrainie taktyczne rakiety balistyczne ATACMS nie odegrają znaczącej roli dla zmiany równowagi sił na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Czytaj także: Niemcy wątpią czy rakiety Taurus zmienią sytuację na Ukrainie

Gazeta zaznacza, że prezydent USA Joe Biden długo nie zgadzał się na dostarczenie Ukraińcom ATACMS, ponieważ obawiał się, że Rosja może potraktować to jako przekroczenie „czerwonej linii”. Teraz jednak obawa dotyczy tego, że same rakiety nie odegrają znaczącej roli, gdy Rosjanie nauczą się rozmieszczać swój sprzęt, szczególnie lotnictwo, i operować nim tam, żeby rakiety ATACMS im nie zagrażały.

Doradcy Bidena twierdzą ponadto, że Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie wszystkie rodzaje uzbrojenia, o które Kijów prosił.

W tym kontekście przypomniano też, że w głośnym wywiadzie Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny powiedział m.in., ze sytuacja na froncie przypomina tę z I wojny światowej, a dla jej przełamania Ukraina potrzebowałaby dużych ilości nowoczesnego sprzętu z Zachodu. Wymienił przede wszystkim samoloty, środki walki elektronicznej i systemy przeciwartyleryjskie. Podkreślił też, że dla przełamania impasu konieczny byłby znaczny postęp technologiczny w dziedzinie uzbrojenia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując wypowiedzi generała Załużnego powiedział, że większość amerykańskiego uzbrojenia dotarła zbyt późno, żeby mogło przynieść to oczekiwany przez Ukraińców efekt.

Wcześniej grupa Republikanów w Kongresie USA wezwała Bidena do przekazania Ukrainie rakiet ATACMS o większym zasięgu niż te, które dostarczono. Przekonywali, że Ukraińcy wykazali się umiejętnością odpowiedzialnego użycia tej broni. Twierdzili też, że wbrew obawom Rosja w żaden widoczny sposób nie zareagowała na ich użycie.

W ubiegłym miesiącu Ukraińcy po raz pierwszy użyli rakiet ATACMS bojowo, podczas ataku rakietowego na rosyjskie bazy powietrzne pod Berdiańskiem i Ługańskiem. Tym samym potwierdziło się, że Amerykanie potajemnie wcześniej przekazali Ukrainie to uzbrojenie. W ocenie brytyjskiego wywiadu, najprawdopodobniej podczas ataków trafione zostały rosyjskie śmigłowce wojskowe oraz sprzęt do obrony powietrznej. Uznano wówczas za wysoce prawdopodobne, że poniesione straty będą miały wpływ na zdolność Rosji zarówno do obrony, jak i prowadzenia dalszych działań ofensywnych na tym kierunku.

NYT / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply