Nowy szef rządu w Strefie Gazy

Palestyński Hamas wyznaczył nowego urzędnika do kierowania administracją rządową w Strefie Gazy, poinformował w niedzielę portal Middle East Monitor.

Jak poinformował w niedzielę portal Middle East Monitor, palestyński Hamas wyznaczył nowego urzędnika do kierowania administracją rządową w Strefie Gazy. Nowy szef administracji rządowej został zidentyfikowany jako członek Biura Politycznego Hamasu Essam Al-Dalis, który zastąpił Mohammeda Awada.

Od 2017 roku, ze względu na utrzymanie wewnętrznego podziału palestyńskiego, Hamas zarządza Strefą Gazy przez administrację kierowaną swoimi urzędnikami.

Hamas zdobył przytłaczającą większość miejsc w parlamencie palestyńskim w wolnych wyborach przeprowadzonych w 2006 roku. Zachód, Stany Zjednoczone, państwa arabskie, Izrael i ruch Fatah odrzuciły wynik wyborów.

Sytuacja ta doprowadziła do ponad rocznego konfliktu wewnętrznego, który zakończył się przejęciem przez Hamas Strefy Gazy od Fatah w dniu 14 lipca 2007 roku. Fatah, rozprawił się z przedstawicielami Hamasu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Kilka mediacji regionalnych i międzynarodowych nie zdołało ich zjednoczyć. Od tego czasu Hamas kieruje oblężoną enklawą poprzez komitet zwany rządem Hamasu w Gazie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju między Izraelem i Strefą Gazy wybuchł konflikt. Palestyńczycy wystrzelili w stronę Izraela łącznie blisko 3700 rakiet. W wyniku izraelskich nalotów, jak podaje strona palestyńska, zginęły 232 osoby, w tym ponad 66 dzieci i nieletnich, a ponad 1700 osób zostało rannych. Izrael twierdzi, ze połowę z nich stanowili członkowie Hamasu, a ponad 25 osób było członkami Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób, w tym dwoje dzieci. Kilkaset osób zostało rannych.

Zobacz też: Sukces Hamasu i porażka Izraela. To bilans ostatniej konfrontacji

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz