Zakończono układanie pierwszej nitki podwodnego gazociągu północnego, który połączy Rosję z Niemcami. Polskie postulaty dotyczące położenia gazociągu na większej głębokości nie zostały spełnione.

Strona polska obawia się, że gazociąg w przyszłości zablokuje największym statkom drogę do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Porty te przygotowują się do rozbudowy. Przedstawiciele konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg, twierdzą, że nie ma jeszcze żadnych konkretnych planów dotyczących rozbudowy i pogłębienia portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dlatego nie ma podstaw do rzeczowej dyskusji na temat innego położenia gazociągu.

Nord Stream przekonuje też, że nawet jeśli do Polski będą w przyszłości przypływały bardzo duże jednostki, to będą one mogły korzystać z innych torów wodnych. I bez problemu wchodzić do portów. Przedstawiciele firmy przyznają jednak, że sprawa zapewne skończy się w sądzie.

Decyzję o wyznaczeniu trasy gazociągu już zaskarżył Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Podobny pozew do niemieckiego sądu skierowała też niemiecka armia. Gazociąg będzie bowiem przebiegał przez poligon marynarki wojennej. Budowa gazociągu ma dla Niemiec strategiczne znaczenie. Niemiecki rząd wielokrotnie wyrażał poparcie dla tej inwestycji.

IAR/Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kijowski
    kijowski :

    kiedyś były dywizje wojskowe i służby specjalne, dziś jest ekonomia i węglowodory; jedno się nie zmienia – Ruski bije nas po gębie z premedytacją a my budujemy centra dla dialogu i porozumienia…

    • slonik
      slonik :

      Najciekawsza dla mnie jest postawa Unii Europejskiej, do której należą Niemcy i Polska. Jesteśmy złączeni unią gospodarcza i powinniśmy się wspierać. Okazuje się jednak, że się nie wspieramy, a wręcz ograniczamy. A UE milczy…

    • slonik
      slonik :

      Ironię odczytałem no ale jakiegoś takiego posta wysmażyłem. Według mnie Unia to właśnie Niemcy, a dokładniej dawna Wspólnota Węgla i Stali. Inne państwa to chyba tylko tak dla zabawy się w niej znalazły. Pociesza mnie fakt, że chociaż w sprawie Ben Ladena UE coś powiedziała i wcale nie jest ważne co.

  2. simon
    simon :

    Spokojnie, nie mamy się przecież czego obawiać. W końcu kanclerz Merkel obiecała, że jak tylko będzie taka potrzeba to nikt nie będzie robił problemów z pogłębieniem wpływów do portu. Nie rozumiem w ogóle czemu ma nam przeszkadzać wzajemna współpraca gospodarcza między Rosja i Niemcami. Czy nam to może jakoś zaszkodzić?

    • slonik
      slonik :

      Drogi Simonie, z tego co wiem studiujesz historię, a ona lubi się powtarzać:) Z przeszłości wiemy, że strategiczne sojusze akurat tych sąsiadów nie wychodzą na dobre Polsce. Z reszta jak ma się na swoim terytorium jakiegoś rodzaju -ciąg to zawsze można sterroryzować innych, że się go rozwali:) Co Ty na to?

      • simon
        simon :

        Z przykrością muszę stwierdzić, że być może i nieudolnie, ale jednak posłużyłem się tu ironią co nie zostało dostrzeżone. A co do milczenia UE, to wcale mnie to nie dziwi.