W Rosji rozpoczęły się niezapowiedziane manewry wojskowe, m.in. przy granicy z Ukrainą. Ich celem jest sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych. Polski attache dostał zaproszenie do rosyjskiego MON, zaś minister Macierewicz zwołał odprawę dowódców.

Na polecenie Władimira Putina w czwartek rozpoczęły się niezapowiedziane manewry wojskowe w wielu regionach Rosji, m.in. w okręgach wojskowych obejmujących Krym i tereny graniczne z Ukrainą. Potrwają do końca sierpnia. Ich celem jest sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych. Manewry dotyczą też jednostek Floty Północnej, a także wojsk powietrznodesantowych oraz dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych. Jak poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, siły biorące udział w manewrach zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

W kontekście Południowego Okręgu Wojskowego, manewry mają ocenić zdolności rozmieszczania przez jego pododdziały zgrupowań w sytuacji kryzysu. Pododdziały w innych okręgach mają szkolić się w ewentualnym wzmocnieniu sił na kierunku południowo-zachodnim. Szojgu powiedział, że w sytuacji wzrastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji ćwiczone są m.in. operacje w sytuacjach kryzysowych.

Na polecenie Szojgu o ćwiczeniach zostali powiadomieni attaches wojskowi akredytowani w Moskwie. Rzecznik polskiego resortu obrony powiedział, że polski attaché obrony w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego Ministerstwa Obrony na spotkanie w tej sprawie. Rosja poinformowała o ćwiczeniach także przedstawicieli OBWE, Chin i Iranu. Podano, ze są one przygotowaniem do strategicznych ćwiczeń Kawkaz-2016, które mają odbyć się we wrześniu.

W związku z tymi informacjami szef MON Antoni Macierewicz zwołał odprawę szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego – poinformował MON. Prawdopodobnie rozpocznie się ono o godz. 16. Po naradzie MON wyda komunikat prasowy.

PAP / tvp.info / stooq.pl / Tass / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz