– Należy utrzymać drogę Turcji do członkostwa w UE w przyszłości – podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po konsultacjach z szefami MSZ Turcji i Rumunii, Mevlutem Cavusoglu i Lazarem Comanescu w Ankarze.

Waszczykowski zwrócił uwagę, że problem Turcji mają wpływ na Europę.

Problemy, które rodzą się w tym regionie, dotykają bezpośrednio wielu krajów europejskich, a więc olbrzymia fala uchodźców i migrantów. Również te problemy powinny znaleźć odpowiedź. I tę odpowiedź mamy. To jest m.in. porozumienie, jakie zawarła UE z Turcją– powiedział szef polskiego MSZ na konferencji prasowej w Ankarze.

Zgodnie z umową, nielegalni imigranci mogą być odsyłani do Turcji. W zamian UE m. in. zapłaciła Ankarze 3 mld euro na pomoc uchodźcom w granicach Turcji.

W Warszawie uważamy, że te porozumienia powinny być wykonane i zrealizowane. Do tego się zobowiązaliśmy i to jest główna recepta, aby powstrzymać falę uchodźców i migrantów do Europy– podkreślił Waszczykowski.

Polski minister zapewnił o poparciu dla europejskiego kursu Turcji.

Uważamy, że te relacje powinny być kontynuowane. Tym bardziej teraz, po tragicznych wypadkach, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu. Uważamy, że te relacje powinny być jeszcze bardziej intensywne, dialog powinien być bardziej intensywny, aby utrzymać nasze relacje, drogę Turcji do członkostwa Turcji w UE w przyszłości– powiedział Waszczykowski.

Po południu ministrowie mają spotkać się z prezydentem Erdoganem.

PAP/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz