Niepodległość Ukrainy dzięki zbrodniarzom?

Dyrektor ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz uczcił Dzień Niepodległości Ukrainy udostępnieniem na portalu Facebook artykułu o zbrodniczym dowódcy sotni UPA Wołodymyrze Szczygielskim “Burłace”, wraz z komentarzem że to – „O poprzednikach bez których nie było by tego Dnia”.

Wpis Wiatrowycza na Facebooku

Wołodymyr Szczygielski ps. „Burłaka”, dowódca sotni UPA operującej w Bieszczadach, był odpowiedzialny za liczne zbrodnie na miejscowej ludności polskiej. Jedną z największych był mord na mieszkańcach Baligrodu, dokonany w ramach planowej eksterminacji polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej.

Pomnik pomordowanych przez UPA w Baligrodzie

Tak opisywał go na łamach portalu Kresy.pl Marek Koprowski:

6 sierpnia 1944 r. sotnia Burłaki dokonała napadu na Baligród, działając według przećwiczonego na Wołyniu scenariusza . Pod kościołem upowcy wyłapywali Polaków stanowiących elitę osady. Robili to według przygotowanej listy. Wśród zamordowanych był m.in.: naczelnik sądu, notariusz, urzędnik sądowy, leśniczy, piekarz, weterynarz, maszynista itp. W sumie upowcy zabili 42 osoby. Ofiar ludności polskiej byłoby więcej, gdyby nie przyszedł jej z pomocą kilkunastoosobowy oddział żołnierzy słowackich. Licząca ponad 200 osób banda natychmiast się wycofała. Upowcy nie prezentowali bowiem zbyt wielkiej wartości bojowej. “Waleczność” wykazywali przede wszystkim w mordowaniu bezbronnej ludności. Istnieją poważne przesłanki, że zbrodnię w Baligrodzie sprowokowali księża greckokatoliccy. Wcześniej jeszcze, ukraińska banda napadała na Lutowiska. W dniach 20-22 VII wymordowała pięć polskich rodzin. Wyrżnęłaby więcej, ale po pierwszym napadzie 18 VII 1944 r. niemal cała ludność polska opuściła miejscowość, chroniąc się w Ustrzykach i Lesku”.

Zobacz więcej: Zbrodnie UPA w Bieszczadach

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. sylwia
    sylwia :

    Ukraina i inne republiki b. ZSRR zawdzięczają swą niepodleglość decyzji przywódców sowieckich. Jest oczywiste, że bohaterowie narodowi obecnej faszystowskiej Ukrainy to mordercy i kaci Polakow. Ukraina to zacięty wróg Polski.