Niemieckie służby ostrzegają, że odłam ISIS stanowi coraz większe zagrożenie dla Niemiec. Chodzi o terrorystów z Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan, odnogi ISIS w Afganistanie.

Odnogi ISIS działają na całym świecie. “Wzmocnienie tej grupy w Afganistanie powoduje rosnące zagrożenia w Niemczech” – oświadczył Thomas Haldenwang, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), cytowany w czwartek przez portal Deutsche Welle.

Haldenwang podkreślił, że wśród różnych odnóg szczególnie wyróżnia się grupa Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (znane również jako ISIS-K czy ISPK). Wspomniana filia jest w konflikcie z talibami, którzy od ponad 1,5 roku znów rządzą w Afganistanie. “Ale patrzą także w kierunku Europy” – zaznaczył szef BfV.

Jego zdaniem ISPK może przeprowadzić ataki na Zachodzie, aby poszerzyć swoje wpływy. Zadeklarował, że niemieckie służby są czujne i mają na uwadze „wszystkie możliwe scenariusze” w obliczu wysokiego zagrożenia, jakie nadal stanowi islamski terroryzm.

Zobacz także: FAZ: islamizm poważnym problemem w niemieckich szkołach

W Hamburgu trwa aktualnie proces dwóch młodych mężczyzn, którego przebieg ma pomóc ujawnić wpływy ISPK w Niemczech – przypomina Deutsche Welle. Oskarżeni to 16-letni Niemiec pochodzenia kosowskiego oraz 18-letni obywatel Rosji, który jako dziecko przyjechał z rodziną do Niemiec.

16-latek jest oskarżony o przygotowanie zamachu i planowanie zaatakowania nożem policjantów. Z kolei 18-latek pochodzenia rosyjskiego jest oskarżony o nawiązanie kontaktu między jego młodszym kolegą a członkiem ISPK oraz próbę dostarczenia noża dla niedoszłego zamachowca. Obaj przebywają w areszcie śledczym. Są oskarżeni o członkostwo i wspieranie organizacji terrorystycznej.

Przypomnijmy, że ponad połowa dochodzeń prowadzonych przez urząd niemieckiego federalnego prokuratora generalnego w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ma związek z islamskim terroryzmem.

W ubiegłym roku prokuratura federalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. 236 z nich, ponad 50 procent, dotyczyło terroryzmu islamskiego.

Zobacz także: W Hiszpanii aresztowano terrorystów ISIS

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply