Niemcy przeznaczą kolejne 38 milionów euro na pomoc humanitarną dla ludności Strefy Gazy.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podczas swojej wizyty w Ramallah na Zachodnim Brzegu w sobotę 11 listopada poinformowała, że Niemcy przeznaczą kolejne 38 milionów euro na pomoc humanitarną dla ludności Strefy Gazy.

Całkowita kwota środków przeznaczonych przez Niemcy na pomoc humanitarną dla terytoriów palestyńskich w 2023 roku wyniesie 160 mln euro – podała Baerbock. Minister spraw zagranicznych Niemiec powtórzyła, że konflikt na Bliskim Wschodzie powinien zostać rozwiązany w oparciu o utworzenie dwóch państw.

Komentując walki w Strefie Gazy, Baerbock wezwała do wydłużenia przerw humanitarnych, aby zapewnić dostęp do wody, żywności i leków. Szpitale w Gazie potrzebują nieprzerwanych dostaw, a obecna wielkość pomocy humanitarnej jest „daleko niewystarczająca” – stwierdziła szefowa niemieckiej dyplomacji.

Jak powiedziała Baerbock po spotkaniu z premierem Autonomii Palestyńskiej Mohammedem Shtayye, „nie można zaprzeczać”, że przyczyną wojny był „barbarzyński atak” Hamasu na Izrael. Ale jasne jest również, że przyszłość Palestyńczyków musi być lepsza niż ich teraźniejszość i przeszłość – podkreśliła minister.

Izraelska armia oświadczyła, że jest gotowa ewakuować dzieci z największego szpitala w Gazie. W miarę pogarszania się sytuacji humanitarnej władze w Gazie poinformowały, że w niedzielę przejście w Rafah do Egiptu zostanie ponownie otwarte dla posiadaczy zagranicznych paszportów.

Hamas oświadczył, że w ciągu ostatnich 48 godzin całkowicie lub częściowo zniszczył ponad 160 izraelskich celów wojskowych w Gazie, w tym ponad 27 czołgów i pojazdów. Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że Hamas utracił kontrolę nad północną Gazą.

Na konferencji prasowej późnym wieczorem w sobotę izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił śmierć pięciu kolejnych izraelskich żołnierzy w Gazie. Izraelska armia podała, że od rozpoczęcia operacji naziemnych w tym kraju zginęło 46 osób.

Izrael oświadczył, że rakiety w dalszym ciągu wystrzeliwane są ze Strefy Gazy na południowy Izrael. Urzędnicy palestyńscy podali w piątek, że od 7 października w atakach powietrznych i artyleryjskich zginęło 11 078 mieszkańców Gazy, z czego około 40% to dzieci.

Kresy.pl/DW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply