Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht odmówiła dostarczenia Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, powołując się na niemieckie interesy bezpieczeństwa, donosi The Telegraph powołując się na DPA.

Jak poinformował w piątek portal The Telegraph powołując się na DPA, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht odmówiła dostarczenia Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Fuchs, powołując się na niemieckie interesy bezpieczeństwa

„Wspieramy Ukrainę wszystkim, co tylko możliwe. Ale musimy zagwarantować Niemcom zdolność do samoobrony. Dlatego nieodpowiedzialne jest chcieć obrabować Bundeswehrę, zwłaszcza w tej chwili” – powiedziała Lambrecht.

Zobacz też: Wicekanclerz Niemiec wezwał Kanadę, by zwróciła turbinę do Nord Stream 1

„W związku z tym nieodpowiedzialne jest plądrowanie Bundeswehry (niemieckiego wojska), zwłaszcza w tych czasach, a nawet ignorowanie wojskowych rad Generalnego Inspektora”.

Lambrecht powiedziała, że jej decyzja została podjęta zgodnie z radą wojskowych.

Generał Eberhard Zorn, pełniący funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych Niemiec, powiedział, że Bundeswehra nie miała możliwości przeniesienia sprzętu na Ukrainę swoich rezerw. Należy jednak zauważyć, że dziś Niemcy są uzbrojone w ponad 800 transporterów opancerzonych Fuchs o różnych modyfikacjach.

Jak poinformował portal Bankier.pl, w nocy z czwartku na piątek parlament zagłosował przeciwko propozycji grupy parlamentarnej chadecji. CDU i CSU wnioskowały by w krótkim czasie dostarczyć Ukrainie 200 transporterów opancerzonych.

Zobacz też: Niemcy: Lewica chce rozmawiać z Rosją o uruchomieniu Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego partia SPD są coraz bardziej odosobnieni w podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy – napisał we wtorek niemiecki dziennik Bild.

Współrządzący z SPD Zieloni od dawna domagają się dostarczenia Ukrainie niemieckich transporterów opancerzonych. Do apelu Zielonych dołączyła teraz trzecia partia wchodząca w skład koalicji rządowej – FDP. Oznacza to, że presja na niemieckiego kanclerza w tej sprawie pochodzi nie tylko ze strony opozycyjnej CDU/CSU.

Koalicjanci coraz częściej wyrażają niezadowolenie z taktyki kanclerza i ministerstwa obrony, także kierowanego przez SPD. Przedstawiciele FDP zaapelowali ostatnio do rządu o udostępnienie Ukrainie transporterów opancerzonych typu Fuchs. “Bundeswehra ma obecnie około 800 takich pojazdów. Byłyby one niezwykle pomocne dla ukraińskich wojsk, (…) także dlatego, że mogą pływać i umożliwić kontrofensywę z forsowaniem rzek” – zwraca uwagę Marcus Faber (FDP).

Podkreślił, że setki transporterów tego typu wkrótce zostanie wycofanych ze służby w Bundeswehrze, dzięki czemu “można by szybko dostarczyć 200 takich pojazdów na Ukrainę”. “Polityczna wola dostarczenia transporterów opancerzonych jest obecna wśród FDP i Zielonych” – dodał Faber.

“Można to odczytywać, że taka dostawa nie udaje się obecnie ze względu na opór SPD, partii Scholza” – zwraca uwagę Bild.

Kresy.pl/The Telegraph

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply