NATO nie jest przygotowane do odparcia ewentualnego rosyjskiego ataku – uważa były dowódca sił zbrojnych USA w Europie emerytowany generał Ben Hodges.

We wtorek generał Ben Hodges wziął udział w międzynarodowej konferencji Globsec w Bratysławie. Wyraził opinię, że trzeba poważnie podchodzić do odparcia ewentualnego rosyjskiego ataku, lecz NATO – jego zdaniem – nie jest do tego przygotowane.

Hodges przyznał, że NATO dokonało znacznych postępów, także poszczególne kraje. “Nie jesteśmy nawet w pobliżu miejsca, w który musimy się znaleźć, jeśli poważnie myślimy o pokonaniu rosyjskiego ataku” – oświadczył, cytowany przez portal Business Insider. Jego zdaniem Sojusz stał się silniejszy po dołączeniu do niego Finlandii, ale nadal nie może pokazać Rosjanom, że potrafi szybko się poruszać.

Jako przykład wskazał niemieckie koleje DB, które mają tyle wagonów towarowych, by przewieźć jednocześnie półtorej brygady pancernej. “To wszystko, co możemy zrobić. Półtorej brygady, a musimy być w stanie przewieźć ok. 10 lub 12 jednocześnie” – podkreślił.

Zaznaczył, że Rosja radzi sobie bardzo dobrze w wojnie elektronicznej. “Każdy, kto rozmawia przez telefon lub radio, które nie jest zabezpieczone, zostanie zabity w ciągu trzech lub czterech minut. Nikt w żadnej z tych wzmocnionych obecnie grup bojowych nie jest w stanie bezpiecznie rozmawiać z nikim innym w amerykańskiej grupie bojowej w Polsce” – powiedział.

Zobacz także: Szef Komitetu Wojskowego NATO: jesteśmy gotowi na bezpośrednią konfrontację z Rosją

Jego zdaniem NATO musi skupić się teraz na kwestii interoperacyjności, zapasów amunicji oraz obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

“Rosjanie zademonstrowali, że będą używać precyzyjnej broni o wartości wielu milionów dolarów przeciwko budynkom mieszkalnym. Nie chodzi więc już tylko o ochronę Gdańska, Kłajpedy czy innych lotnisk i portów morskich. Chodzi o ochronę 500 mln europejskich obywateli” powiedział, dodając: “nie jesteśmy na to przygotowani”.

Zobacz także: Stoltenberg: Nie ma sensu mówić o akcesji Ukrainy do NATO póki nie wygra wojny

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Rosjanie zademonstrowali, że będą używać precyzyjnej broni o wartości wielu milionów dolarów przeciwko budynkom mieszkalnym.” – Hodges nie wie lub udaje, że nie wie, iż w tych “budynkach mieszkalnych” a ponadto w szpitalach i centrach handlowych Ukraińcy instalują infrastrukturę militarną oraz magazyny broni i amunicji o czym napisał w specjalnym raporcie Amnesty International oskarżając neobanderowskie władze Ukrainy o prowadzenie wojny z za pleców cywilnej ludności.