Ponad 81 milionów złotych kosztuje najdroższy apartament w Moskwie. Jak wyliczyli eksperci od nieruchomości, za taką kwotę można byłoby kupić tysiąc trzypokojowych mieszkań. Najdroższy apartament rosyjskiej stolicy znajduje się w rejonie Presnienskim.
Poznańska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Mieli oni wywiesić baner z przekreśloną ukraińską flagą i napisem „Koniec gościny, niewdzięczne sk...syny”. W miejscowości pojawiły się również inne transparenty, jeden z nich nawiązywał do UPA, a kolejny do rzezi wołyńskiej.
W sobotę w nocy przy ulicy Dworcowej w podpoznańskiej wsi Owińska wywieszono między latarniami baner. Po zgłoszeniu na miejscu pojawili się policjanci i technik kryminalistyki, a w środę funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu dwóch podejrzanych.
Premier Donald Tusk poinformował o przyszłych ćwiczeniach tak zwanej koalicji chętnych w Polsce. Mają przygotować wojska europejskich członków NATO do rozmieszczenia na Ukrainie.
"Z naszego punktu widzenia kluczowa jest wspólna decyzja, że pierwsze manewry z udziałem wojsk francuskich i brytyjskich odbędą się jesienią tego roku w Polsce. Te ćwiczenia mają przygotować całą zgromadzoną dziś w Paryżu koalicję do udzielenia realnych gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie i regionowi" - słowa polskiego premiera przytoczył we wtorek portal Polsat News.
W przygotowanie logistyki dla planowanych ćwiczeń zaangażowano już dowództwo Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Premier zadeklarował gotowość finansowej partycypacji Polski w organizacji koalicji chętnych, w tym stałej obecności wojskowej nieokreślonych sojuszników w Polsce.
Stanisław Łuczanow, dowódca 155. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy, został zatrzymany w sprawie porwania i zabójstwa dwóch braci w obwodzie kijowskim. Według śledczych miał zwerbować żołnierzy do odwetowego ataku po konflikcie z mieszkańcami jednej z miejscowości. (więcej…)
Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty ocenił, że w Polsce „trwa polowanie na Ukraińców”, po czym zaczął wymieniać długą listę nazwisk prawicowych polityków, których uznał za odpowiedzialnych za antyukraińską retorykę. „Najpierw jest złe słowo, potem pobicia, potem nóż i śmierć” – mówił Czarzasty.
W środę przed rozpoczęciem obrad Sejmu, Czarzasty odniósł się podczas konferencji prasowej do kilku przypadków agresji wobec obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce. Przywołał pobicie 16-letniego Artioma w Warszawie, incydent z udziałem dwóch 11-letnich dziewczynek w autobusie w Bielsku-Białej oraz majowy atak na młodego Ukraińca w Radomiu.
Czarzasty wymienił polityków prawicy
Marszałek Sejmu stwierdził, że z ust polityków padają hasła: „żadnego komponentu ukraińskiego w polskich szkołach, pełna polonizacja dzieci ukraińskich, obowiązkowe podpisanie lojalki antybanderowskiej przez każdego obywatela Ukrainy”.
Przemysław Czarnek podtrzymuje wypowiedź o blokadzie finansowania zbrojeń i odbudowy Ukrainy do czasu odejścia Kijowa od banderyzmu. Polityk PiS stwierdził, że powtórzyłby swoje słowa „bez najmniejszego zahamowania”, mimo krytycznej reakcji Jarosława Kaczyńskiego. (więcej…)
Unia Europejska od dłuższego czasu przygotowuje 21 pakiet sankcji wymierzonych w Rosji. Nie udało się jednak uzgodnić jego przyjęcia ze względu na sprzeciw Grecji.
Informacje takie jako pierwszy podał dziennik "Financial Times". Ateny wystąpiły przeciwko pakietowi ze względu na interesy jednej z grecki spółek żeglugowych. Chodzi o Dynagas. Firma ta dysponuje rozległą flotą gazowców, która odgrywa ważną rolę w imporcie LNG do Europy. Grecy odgrywają poważną rolę w przywozie na nasz kontynent skroplonego gazu z Rosji.
Według portalu morskiego Equasis, Dynagas eksploatuje 27 gazowców LNG, z czego jedna trzecia to tankowce klasy lodołamacza Arc7, przeznaczone do operowania na wodach Arktyki, a więc także do obsługi rosyjskiego terminalu Jamał LNG. Państwa Unii Europejskiej odebrały w pierwszej połowie 2026 roku rekordowe 9,97 mln ton skroplonego gazu ziemnego właśnie z tego źródła.






























