W niedzielę 5 lipca br. podczas Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian, na Jasnej Górze odsłonięte zostaną tablice w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy im pomagali.

W pierwszą niedzielę lipca Kresowianie z całego świata pielgrzymują przed oblicze NMP Jasnogórskiej na Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian. W tym roku wydarzenie to przypada 5 lipca. Jest to zarazem najwyższa władza uchwałodawcza Światowego Kongresu Kresowian. Zjazd odbędzie się na tydzień przed 77. rocznicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.

W tegorocznej uroczystości wezmą udział m.in. dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. Instytut Pamięci Narodowej jest współorganizatorem tegorocznego zjazdu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W niedzielę o godz. 9:00 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej w intencji pomordowanych zostanie odprawiona Msza św. celebrowana przez biskupa Ignacego Deca wraz z księżmi pochodzenia kresowego. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

O godzinie 10:00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablic pamiątkowych w hołdzie Polakom pomordowanym przez OUN-UPA i sprawiedliwym Ukraińcom. Z kolei o godzinie 11:00 w sali Jana Pawła II rozpocznie się konferencja naukowo-historyczna i Światowy Kongres Kresowian.

„W hołdzie pamięci Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów (OUN-UPA) na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947. Światowy Kongres Kresowian. Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jasna Góra 2020 r.” – głosi napis na tablicy, której zdjęcie zamieścił IPN.

Czytaj także: Na Jasnej Górze rozpocznie się XXV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

L24.lt / ipn.gov.pl / wyborcza.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz