Fińskie Siły Powietrzne poinformowały, że od 2 do 20 czerwca będą gościć w bazie Rissala eskadrę myśliwców F/A-18 Hornet amerykańskiej piechoty morskiej oraz samolotów do tankowania i transportu powietrznego KC-130.

Jak poinformowały Fińskie Siły Powietrzne, od 2 do 20 czerwca będą gościć w bazie Rissala eskadrę myśliwców F/A-18 Hornet amerykańskiej piechoty morskiej oraz samolotów do tankowania i transportu powietrznego KC-130.

Dywizja Lotnicza Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych ma wziąć udział w ćwiczeniu arktycznym (ACE 21) w Rovaniemi organizowanych co dwa lata przez lotnictwo fińskie, szwedzkie i norweskie, są to jedne z największych ćwiczeń lotniczych w Europie. W 2021 roku ćwiczenia poprowadzi Norwegia. W związku z sytuacją koronawirusa ACE będzie realizowane w tym roku poprzez specjalne ustalenia ograniczające liczbę żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w bazach Rovaniemi, Bodö i Luleaja.

Wizyta eskadry jest częścią dwustronnej współpracy obronnej między Finlandią a Stanami Zjednoczonymi. Siły Powietrzne współpracują w różnorodny sposób z US Navy i Marine Corps od czasu procesu zakupu wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet, pierwotnie zaprojektowanych do użytku na lotniskowcach. Współpraca Sił Powietrznych z Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych obejmuje m.in. dwustronną wymianę instruktorów latania.

Podczas wizyty eskadry będą odbywać się loty szkoleniowe w zakresie walki powietrznej, głównie z udziałem myśliwców F/A-18 Hornet z Sił Powietrznych i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Niektóre loty obejmą również czynności związane z tankowaniem w powietrzu. „Wizyta eskadry daje możliwość rozwinięcia taktyki myśliwskiej i międzynarodowej interoperacyjności, a także wymiany najlepszych praktyk z inną eskadrą Hornetów” – czytamy.

Zobacz też: F-35, Gripen, Eurofighter? Finlandia analizuje oferty ws. nowego myśliwca

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sprzęt i personel Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych będą przybywać do Dowództwa Powietrznego etapami, począwszy od połowy maja. Główne siły pojawią się w Rissali pod koniec maja. Bezpieczeństwo przed koronawirusem zapewnia kwarantanna amerykańskiego personelu przed przybyciem do Finlandii. Ponadto odbędą się testy na koronawirusa zarówno w kraju pochodzenia, jak i w Finlandii.

Personel zaangażowany w operacje zostanie podzielony na oddzielne przedziały, pomiędzy którymi fizyczna interakcja zostanie zminimalizowana z uwzględnieniem bezpieczeństwa.

Kresy.pl/Ilmavoimat.fi

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz