MSZ na swoim portalu udostępniło mało znane dokumenty dotyczące 75. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Wśród nich są m.in. polsko-radziecki pakt o nieagresji z 25 lipca 1932 r., deklaracja o niestosowaniu przemocy między Polską a Niemcami z 26 stycznia 1934 r., instrukcja szefa MSZ Józefa Becka dla polskiego ambasadora w Moskwie.

Materiały pochodzą z Archiwum MSZ, Archiwum Akt Nowych, Archiwum MSZ Niemiec, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

17 września 1939 r., łamiąc wcześniejszy pakt o nieagresji, wojska radzieckie wkroczyły do Polski na podstawie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Prof. Jan Żaryn, historyk, podkreślił, że dokumenty muszą służyć jako dowód na to, kto był agresorem, a kto ofiarą wydarzeń sprzed 75 lat. Powinny być też przestrogą przed powtórką podobnych mechanizmów zbrojnych.

Każdy dokument, który jest upubliczniony, który pokazuje najważniejsze mechanizmy doprowadzające do wybuchu II wojny światowej, a później realizacji we wrześniu 1939 roku wcześniejszych planów, przybliża nas do bardzo ważnej odpowiedzi na pytanie, kto jest odpowiedzialny za śmierć co najmniej 55 mln ofiar II wojny światowej. Była to wojna, która nie miała wcześniej takiego przykładu zbiorowego ludobójstwa dokonanego przez totalitaryzmy komunistyczny i nazistowski– powiedział prof. Jan Żaryn.

W całym kraju w 75. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych przez okupantów. W intencji ofiar sprawowane będą także Msze św. Ulicami wielu miast przejdą marsze pamięci.

W Cytadeli Warszawskiej, gdzie powstaje Muzeum Katyńskie, prezydent Bronisław Komorowski odsłoni tablice epitafijne z nazwiskami zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Planowane są także manifestacje. Najbliższa odbędzie się o godz. 16:00 w Gdańsku. Jej uczestnicy pod konsulatem Federacji Rosyjskiej będą pikietować pod hasłem „Nigdy więcej komunizmu”. O godz. 18:00 rozpocznie się natomiast pikieta przed ambasadą rosyjską w Warszawie. Uczestnicy pikiety przejdą następnie przed ambasadę niemiecką.

RIRM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply