W związku z doniesieniami medialnymi ws. planowanych przez Rosjan masowych ekshumacji w Miednoje, gdzie spoczywa ponad 6300 polskich oficerów, strona polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Federacji Rosyjskiej o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych prac ekshumacyjnych – informuje portal Onet.pl, powołując się na informacje z MSZ.

Jak informowaliśmy w piątek, Rosjanie planują masowe ekshumacje w Miednoje, na terenie wielkiego kompleksu pamięci, gdzie spoczywa ponad 6300 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Powodem ma być odnalezienie tam szczątków dwóch żołnierzy Armii Czerwonej. Nie wiadomo, czy w planach jest także rozkopywanie już przebadanych polskich mogił. Sprawę opisał portal Onet.pl, który zwrócił się wówczas do MSZ z prośbą o skomentowanie sprawy.

We wtorek Onet.pl opublikował otrzymany z ministerstwa spraw zagranicznych komentarz. MSZ zaznacza w nim, że „kompleks memorialny w Miednoje stanowi jeden z symboli eksterminacji polskich elit”, gdyż spoczywa tam „niemal 6300 jeńców z Ostaszkowa”, którzy zostali zamordowani wiosną 1940 roku. Przypomniano zarazem, że stanowi on również „miejsce spoczynku tysięcy obywateli ZSRR, którzy stali się ofiarami analogicznych stalinowskich represji”.

 

MSZ podkreśla, że otwarty niemal równo 19 lat temu wielki kompleks cmentarny składa się z części polskiej i rosyjskiej, zaś wcześniej, w roku 1991 i w latach 1994-1995 przeprowadzono tam prace ekshumacyjne z udziałem polskich i rosyjskich specjalistów.

W komentarzu przypomniano też, że Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje jest objęty ochroną, m.in. w ramach polsko-rosyjskiej umowy. To zaś oznacza, że ewentualna ekshumacja może zostać przeprowadzona pod bezpośrednim nadzorem upoważnionych przedstawicieli obu stron. MSZ poinformował też o oficjalnym zwróceniu się w rzeczonej sprawie do rosyjskiego resortu dyplomacji:

„W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi (pierwsze wzmianki pojawiły się 27 sierpnia), strona polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Federacji Rosyjskiej o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych oraz podjęła temat bezpośrednio kontaktując się z instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę nad kompleksem”.

MSZ zapewnia, że Ambasada RP w Moskwie stale monitoruje sytuację.

Jak pisaliśmy, w związku z odnalezieniem szczątków dwóch żołnierzy radzieckich na terenie kompleksu w Miednoje, Kierownictwo Centralnego Państwowego Muzeum Historii Współczesnej Rosji poinformowało, że podjęto decyzję „o zakrojonych na masową skalę pracach archeologiczno–ekshumacyjnych”, a także ws. upamiętnienia ofiar po zakończeniu prac. Nie podano wówczas, czy w grę wchodzi rozkopywanie przebadanych już polskich mogił.

O sprawie poinformował pierwszy kanał rosyjskiej telewizji wojskowej Rossija1, manipulując przy tym liczbą polskich ofiar. Stacja wspomniała o ponad 6 tys. polskich ofiar, jednak określono tę liczbę jako „niepotwierdzoną”, jednocześnie powołując się na „oficjalne” dane rosyjskiego ministerstwa sprawiedliwości, według których wiadomo jedynie o 200 rozstrzelanych i 16 zidentyfikowanych polskich oficerach.

Według Onetu, zapowiedzi strony rosyjskiej dotyczące „stosownego upamiętnienia ofiar” najprawdopodobniej oznaczają, że podobnie jak w Katyniu, na miejscu może zostać wybudowane muzeum lub cerkiew. Zaznaczono, że tam Rosjanie zorganizowali m.in. wystawę o losie rosyjskich jeńców wojny 1920 roku. Przypomnijmy, że przy tej okazji zakłamywano historię, podając m.in. nieprawdziwe dane nt. liczby rosyjskich jeńców, którzy zginęli w Polsce po wojnie roku 1920. Analogiczne działania w przypadku Miednoje mogłyby doprowadzić do zmarginalizowania polskiego cmentarza wojennego.

Portal Onet.pl pisał też, że prawdopodobnie tego rodzaju działania mogą mieć charakter rewanżu strony rosyjskiej za niezaproszenie na uroczystości 80-lecia wybuchu II wojny światowej w Warszawie prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także za treść przemówienia wygłoszonego tam przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego wypowiedzi zostały odebrane w Rosji jako całkowite zrównanie ZSRR (nie tylko z czasów Stalina) z III Rzeszą, a zatem jako zniewaga.

Onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply