Premier Mateusz Morawiecki uważa, że serce Europy bije mocniej w Warszawie i Kijowie, niż w Berlinie czy Paryżu, a z wojny na Ukrainie wyłoni się nowy porządek geopolityczny. „Naszym zadaniem jest nakreślenie nowej mapy Europy; wciągnięcie Ukrainy i Białorusi w orbitę europejskich struktur”.

W piątek premier Mateusz Morawiecki wystąpił na XIII Kongresie Polska Wielki Projekt. – Zachodu i Wschodu nie dzieli już żelazna kurtyna, ale różnice są większe niż kiedykolwiek – powiedział szef rządu. W tym duchu nawiązywał do sytuacji za naszą wschodnią granicą. Jego zdaniem, stawką wojny na Ukrainie jest nie tylko przetrwanie tego kraju, ale też „przyszłość całego wolnego świata”.

– Wiele zależy od nas, czy doczekamy zmierzchu putinowskiej Rosji – oświadczył Morawiecki. W jego ocenie, „Europa znalazła się w kryzysie”, z którego są dwie możliwe drogi wyjścia: schyłek lub odrodzenie.

 

Należy patrzeć w przyszłość, ale nie można zapominać o przeszłości – dodał, wskazując na poprzednie wielkie konflikty. Nawiązał też wojny peloponeskiej, przyrównując współczesny Zachód i Wschód odpowiednio do Aten i Sparty. – W starożytności Ateny zwyciężyły duchowo, czyniąc nas swoimi potomkami. Europa po raz kolejny musi unieść swoje dziedzictwo – przekonywał.

Morawiecki nawiązał też do „proroczego” stwierdzenia Karola Marksa, który pisał „o zniszczeniu Rosji z jej azjatyckimi zwyczajami politycznymi i obyczajowymi”.

Serce Europy bije dzisiaj mocniej w Warszawie i Kijowie, niż w Berlinie i Paryżu. Trzeba postawić tamę rosyjskiemu imperializmowi – podkreślił premier, w którego ocenie to Polska i Ukraina są najbardziej sprzeciwiają się polityce Kremla, a nie duże państwa zachodniej Europy.

Premier Morawiecki zaapelował również o szansę członkostwa w pokojowych sojuszach dla wyzwolonych nacji – zarówno Ukrainy, jak i Białorusi.

– Naszym zadaniem jest nakreślenie nowej mapy Europy; wciągnięcie Ukrainy i Białorusi w orbitę europejskich struktur – podkreślał. – Z tej wojny wyłoni się nowy porządek geopolityczny Europy – dodał.

Przeczytaj: Morawiecki: budowa strategicznego sojuszu z USA jest racją stanu dla Polski i całej wspólnoty europejskiej

Czytaj także: Morawiecki: Zełenski to jeden z najwspanialszych międzynarodowych przywódców XXI wieku

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply