W wymianie młodzieży organizowanej przez Fundację Kompania Kresowa, a dofinansowanej z programu Erasmus+, po raz kolejny uczestniczyli młodzi ludzie z Litwy oraz Białorusi. W dniach 4-10 września spotkali się oni we Wrocławiu z młodzieżą z Podlasia. Ideą projektu było bowiem „przeskoczenie” granicy oddzielające trzy położone w sąsiedztwie regiony.

Do Wrocławia przyjechali goście z białoruskiego Brześcia położonego na Bugiem, tuż przy samej granicy Polski, oraz z rejonu solecznickiego, serca historycznej Wileńszczyzny, które wskutek burzliwej historii XX wieku znalazło się po litewskiej stronie granicy z Białorusią. Dołączyli do nich mieszkańcy Podlasia tak sąsiadującego i z Białorusią, i z Litwą.

Uczestnicy stanowili niezwykły przykład grupy połączonej polską tożsamością narodową, a jednocześnie bogatej swoją różnorodnością wytworzoną poprzez zróżnicowane warunki w których wychowali się obywatele trzech państw, wyznaczanych przez różne systemy polityczne, ekonomiczne, otoczenie społeczne i kulturalne. Młodzi sami o nich opowiadali. Młodzież z Litwy przybywała bowiem z najbardziej polskiego rejonu Litwy, gdzie aż 80 procent mieszkańców stanowią Polacy. W Solecznikach istnieje też duża polska szkoła z polskim językiem nauczania, która mimo trudności związanych z polityką władz litewskich, zapewnia wysoki poziom wiedzy. Ożywioną działalność w rejonie prowadzi Związku Polaków na Litwie. Jednocześnie rejon solecznicki jest obszarem typowo wiejskim, same Soleczniki, największe miasteczko w rejonie, liczą 7 tys. mieszkańców. Przed przedstawicielami młodego pokolenia stoi spore wyzwanie zbudowania sobie przyszłości i rozwoju osobistego w przeważnie rolniczym rejonie. Tymczasem młodzi z Białorusi w większej części pochodzili z dużego miasta, w którym Polacy stanowią jedynie około 1 procenta mieszkańców, a miejscowe Brzeskie Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych nie może liczyć na instytucjonalne wsparcie w swojej aktywności na rzecz nauki języka polskiego, czy pielęgnowania i promowania polskiej kultury. Wśród młodych ludzi z Polski byli zarówno tacy którzy mieszkali w Białymstoku jak i ci z małych miejscowości Podlasia.

Uczestnicy wymiany “Europa ponad granicami” poznawali zarówno Wrocław, miejsca i obiekty ważne dla bogatej historii i dynamicznej współczesności miasta, jak i swoje środowiska lokalne – prezentując je sobie nawzajem poprzez multimedialne relacje. Charakterystyczne, że wśród wspólnych cech swoich regionów dostrzegali ich peryferyjność, niosącą negatywne konsekwencje dla ich rozwoju ekonomicznego czy społecznego, a więc także dla ich osobistych perspektyw. Podkreślali negatywne oddziaływanie bariery, jaką stała się dla nich granica strefy Schengen oddzielającej Białoruś, której przekraczanie wiąże się z obostrzeniami, kosztami, formalnościami. Jednocześnie potrafili znaleźć pozytywne cechy związane z prowincjonalnym charakterem swoich środowisk. Żywotność tradycyjnej kultury, silne więzi społeczne to coś co niełatwo znaleźć w wielkich metropoliach. Młodzi ludzie chętnie dyskutowali i o historii swoich regionów, w tym tej wiążącej się z obecnością w niej polskiej kultury, jak i o przyszłości, o tym jak zmieniać na lepsze swoje meisjcowości, tak by nie wyrzucały z siebie kolejnych fal emigrantów do innych regionów, a nawet państw. Rozmawiali o formach aktywności społecznej i nabywali kompetencje przydatne w takiej działalności. Uczyli się występowania przed szeroką widownią, wypowiadania przed kamerą, pisania artykułów prasowych. Uczyli się działania w zespole i przekuwania różnicy poglądów w konstruktywny dialog a nie jałowy spór.

W czasie wymiany młodzi bawili się językiem polskim, poszerzali swój zasób słownictwa w czasie gier integracyjnych polegających na zespołowym dopisywaniu części opowiadań w różnych konwencjach stylistycznych czy wymyślaniu kolejnych terminów rozpoczynających się od określonej litery. Młodzi pracowali, bawili się i odpoczywali na wrocławskiej starówce w tych dniach zalanej promieniami słońca, która zrobiła spore wrażenie na uczestnikach. Jedynie kilku z nich miało okazje wcześniej być we Wrocławiu.

Mimo różnic wyznaczanych nie tylko przez zamieszkiwanie w kilku państwach ale i sporą rozpiętość wiekową uczestników – od lat 15 do 28 – wszyscy zdążyli się poznać i zintegrować na tyle dobrze, że wyrażali żal w dniu wyjazdu i twardo obiecywali sobie podtrzymanie kontaktu w przyszłości.

Wymiana młodzieżowa “Europa ponad granicami” została sfinansowana w ramach programu Erasmus+

kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply