Ministrowie obrony Polski i Łotwy o UE i NATO

Polska prezydencja w UE, nakłady NATO na infrastrukturę w Europie Środkowej, misja Air Policing oraz szkolenie naszych nurków na Łotwie – to niektóre tematy, jakie omawiali w czwartek ministrowie obrony Polski i Łotwy – Bogdan Klich i Imants Viesturs Liegis.

Na spotkaniu z dziennikarzami ministrowie wskazali m.in. na konieczność współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego na rzecz umieszczania w naszym regionie instytucji i infrastruktury NATO.

“Mamy świadomość tego, że jest nierównowaga w dystrybucji instytucji NATO-wskich między Europą Zachodnią i Środkową. Tak długo jak ta sytuacja się nie zmieni, będzie można mówić o nowych i starych członkach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – ocenił Klich.

“Uważamy, że także finansowo NATO powinno wspierać Europę Środkową, bo często pieniądze angażowane w infrastrukturę wojskową są najlepszym argumentem dla naszych społeczeństw, że należy uczestniczyć w operacjach takich jak Afganistan” – powiedział szef polskiego MON. Jak dodał, sojusznicze pieniądze lokowane w infrastrukturę wojskową są też najlepszym dowodem, że NATO troszczy się o bezpieczeństwo wszystkich członków.

Szefowie resortów obrony omawiali również kwestię priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i doświadczenia poprzedników w tym zakresie. “Uważamy UE za drugi, obok NATO, zewnętrzny filar naszego bezpieczeństwa” – podkreślał Klich.

“Nasza polityka bezpieczeństwa i obrony koncentruje się na Sojuszu Północnoatlantyckim. Jesteśmy bardzo ostrożni, jeśli chodzi o rozwój unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony, który potencjalnie mógłby mieć negatywny wpływ na utrzymanie więzi transatlantyckich i amerykańskie zaangażowanie w Europie, co naszym zdaniem, jest absolutnym priorytetem dla bezpieczeństwa” – powiedział Liegis. Podkreślił, że jest pewny, iż Polska będzie utrzymywała równowagę między zaangażowaniem w NATO-wską politykę bezpieczeństwa i obrony a polityką europejską w tym zakresie.

Ministrowie omawiali także mniejsze projekty, m.in. propozycję korzystania przez polskich żołnierzy z łotewskiego centrum szkoleniowego dla nurków. Rozmawiali również o formule wsparcia Łotwy dla brygady polsko-litewsko-ukraińskiej. Poruszano też temat udziału Polaków w misji Air-Policing, polegającej na patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply