Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zmieniła swoje zdanie i powiedziała na antenie radia RMF FM, że Polacy są współwinni pogromowi w Jedwabnem.

Wcześniej, jeszcze w lipcu, minister Zalewska twierdziła, że w sprawie Jedwabnego doszło do wielu nieporozumień a wielu historyków powtarza jedynie tezy Tomasza Grossa, które inni uznają za tendencyjne.

Dziennikarz RMF FM zapytał ją w ostatnim wywiadzie czy wie, kto zabił Żydów w Jedwabnem. Tym razem wypowiedź Zalewskiej była całkiem inna.

Ja już o tym mówiłam na konferencji prasowej w ministerstwie edukacji, gdzie prosiłam również o to, aby dyskutować o tym w szerokim kontekście okupowanego kraju roku ’41. O tym, że byliśmy pod niewolami niemieckiego okupanta (…) Rzeczywiście musimy z bólem powiedzieć, że była to współodpowiedzialność Polaków– powiedziała Zalewska.

Czytaj także:

Izraelskie media atakują Zalewską za wypowiedź nt. Jedwabnego

RMF FM/KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł
14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • mop
   mop :

   Kto zamordował Żydów w Jedwabnem.”Jedwabne – Świadek historii” to 32-minutowy film przedstawiony przez TV Niezależna Polonia, link: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded &v=sajQZyiGP7Y#t=726 – Tym świadkiem, możliwe, że już jedynym żyjącym, jest Hieronima Wilczewska, urodzona w 1932 roku.
   W lipcu 1941r miała rozmówczyni skończone osiem lat. Gdy wracała z kościoła, zobaczyła tłumy Żydów, którzy zmuszeni byli wchodzić do stodoły. Nie mieścili się tam, więc dzieci były rzucane na wierzch. Zamknięto stodołę i podpalono ją. Gdy spłonęło zabudowanie, żyło jeszcze wielu Żydów, poparzonych i skazanych na śmierć w męczarniach.
   Organizatorami mordu byli gestapowcy, ubrani w czarne mundury, mówiący po niemiecku i po rosyjsku. Piszą dzisiaj, że mordercami byli Polacy, a to przecież nieprawda. Polacy także ginęli, m.in. ojciec Hieronimy Wilczewskiej. Ludność polska, też prześladowana, nie miała możliwości urządzić rzezi na terenie okupowanym przez Niemców.
   Hieronima Wilczewska wyjechała w 1980r. do Stanów Zjednoczonych. Każdego roku odwiedza swe rodzinne strony. Pokazała w filmie zdjęcie wykonane w latach 90-tych, na którym przedstawiona jest na tle pomnika – kamienia z napisem: „Miejsce kaźni ludności żydowskiej. Gestapo, żandarmeria hitlerowska, spaliła żywcem 1600 osób. 10 VII 1941r.”
   Nie ma już teraz tego pomnika – kamienia. Jest nowa tablica. „Mam ponad 80 lat – mówi H. Wilczewska. – Nie będę już długo żyła. Chciałabym jeszcze przed śmiercią usłyszeć prawdę o Jedwabnem”. http://zygmuntbialas.salon24.pl/537699,kto-zamordowal-zydow-w-jedwabnem

 1. mp
  mp :

  święty LECH KACYŃSKI jako min.spraw wewn.przerwał ekshumację w Jedwabnem bo podrabiane żydy zorientowały się że tyle trupów tam nie będzie,jeżeli wogóle będa,i mu rozkazały.Tym samym spowodował rozruch machiny mega oczerniania polski i poczatek bandyckich nieuprawnionych roszczeń podrabianych żydów wobec Polski.Ta baba nie jest debilką jeno odebrała rozkaz od podrabianych żydów aby tak bulgotać,jak jej święty patron L.Kacyński.A to oznacza przyspieszenie rabunku polskiej biedy przez podrabianych żydów,złodziei bandytów spod znaku HOLOKAUST INDUSTRY.500+ ma Polaczkom zamknąć twarz,a PIS TERAZ POKAŻE TWARZ PRAWDZIWĄ

 2. mop
  mop :

  (…)Niektórzy historycy, znawcy zagadnienia, wysuwają tezę, że gdyby nie istniała gorliwa współpraca Żydów z Niemcami, szeroko zakrojone współdziałanie i skrupulatne wykonywanie, bez najmniejszego oporu, poleceń i zarządzeń niemieckich władz okupacyjnych, Holocaust przeżyłoby co najmniej 1 milion Żydów.
  Jeszcze dalej poszła Hannach Arendt, teoretyk polityki, filozof i wybitna publicystka niemiecka, pochodzenia żydowskiego, która sławna stała się również z opisania i skomentowania procesu Adolfa Eichmanna w Izraelu, co zostało wydane w formie książki, uznanej za dzieło (ale nie w kołach żydowskich i filosemickich). Książka ta, pt. „Eichmann w Jerozolimie” zawiera bardzo dużo interesujących informacji, wśród których znajduje się rola Żydów, jaką odegrali w zagładzie własnego narodu. Współpraca Żydów z Niemcami i pomoc udzielona nazistom „w unicestwieniu własnego narodu stanowi najczarniejszy rozdział całej tej ponurej historii” – pisze H.Arendt. Twierdzi przy tym, że gdyby naród żydowski nie był zorganizowany i nie miał przywództwa żydowskiego, gotowego do współdziałania z nazistami, to Niemcy nie byliby w stanie wymordować od 4,5 do 6 milionów ludzi. Autorka powołuje się na dane różnych badaczy, według których – gdyby nie było tak ogromnego zaangażowania się Żydów, zwłaszcza w Judenratach, we współpracę z mordercami, „z wyżej wymienionej liczby uratowałaby się mniej lub więcej połowa”.
  Twierdzenia powyższe są politycznie niepoprawne, bardzo nielubiane w kołach żydowskich, przez to oficjalnie dotąd nie poruszane z obawy przed skutkami w ewentualnej karierze naukowej, dlatego istnieją w drugim (nieoficjalnym) obiegu. Nie mniej sprawa udziału Żydów w zagładzie swych współbraci warta jest głębszego zbadania i wyciągnięcia na światło dzienne.
  ===== http://www.fronda.pl/blogi/ciekawostki-o-zydach/wladyslaw-gauza-wspolodpowiedzialnosc-zydow-za-holocaust,29168.html ===== W świetle powyższych faktów nasuwa się pytanie: Kto ma na sumieniu więcej ofiar żydowskich w wyniku współpracy z Niemcami – Ukraińcy, Łotysze, Litwini, Polacy, czy Żydzi? (…) Władysław Gauza
  źródło http://www.aferyprawa.eu/Artykuly/Wspolodpowiedzialnosc-Zydow-za-Holocaust-Wladyslaw-Gauza-2991
  ————————————————————————————————————————–
  W okresie od 1933 do 1939 r. blisko 60 000 Żydów niemieckich, to znaczy prawie 10 proc. ich wspólnoty, osiedliło się w Palestynie dzięki porozumieniu haavara. (…) Światowa Organizacja Syjonistyczna otrzymała pozwolenie na utworzenie na terytorium Niemiec około czterdziestu ośrodków szkolenia zawodowego i rolniczego dla przyszłych emigrantów.
  Władze nazistowskie udostępniły im gospodarstwa rolne. Ci z emigrantów, którzy zostali zwolnieni ze swoich zakładów pracy, mieli w dalszym ciągu otrzymywać w Palestynie zasiłki dla bezrobotnych, skrupulatnie przelewane przez skarb Rzeszy.
  SD [Sicherheitsdienst: służba bezpieczeństwa i informacji SS], który z bliska obserwuje cala sprawę, nawiązał w Palestynie kontakty z Feiblem Folkesem, zastępca kierownika Haganah, który wyraził swe zadowolenie z radykalnej polityki Niemiec, dzięki której do tego stopnia wzrośnie liczba ludności żydowskiej w Palestynie, ze w najbliższej przyszłości przewyższy liczbę Arabów (…).
  Porozumienie haavara działało aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej, mimo wzrastających zastrzeżeń ze strony syjonistów wobec niemieckich Żydów, którzy okazali się mało przydatni do pracy na roli [od 1934 r. Agencja Żydowska uskarżała się, ze materiał ludzki przybywający z Niemiec (jest) coraz gorszy. Nie maja ani ochoty, ani zdolności do pracy. Świadectwa emigracyjne zostaną cofnięte Żydom powyżej 35 roku życia, którzy oddają się handlowi lub innej podobnej działalności]. Rośnie również sprzeciw ze strony pewnych frakcji w III Rzeszy, mianowicie w Auslandorganisation (AOO przy NSDAP. Założona w 1930 r., w celu zorganizowania komórek narodowo-socjalistycznych w społecznościach niemieckich za granica, organizacja czuwała nad losem 2000 Niemców rasy aryjskiej osiedlonych w Palestynie od XIX wieku. Ci koloniści, którzy żyją z owoców swoich gospodarstw rolnych, niechętnie patrzą na Żydów przybyłych z Niemiec, a z chwila gdy zostaje podpisane porozumienie haavara, uskarżają się, ze mimo iż nie są Żydami, musza wszelkie swoje transakcje ze starym krajem przeprowadzać przez Havaara Trust i Transfert Office.
  Należy dodać, że sposobem na poprawienie „materiału ludzkiego” przygotowywanego do emigracji były rozmowy „Palestyńczyków” z gminami żydowskimi, celem pomocy Niemcom w zmuszaniu do emigracji Żydów oczekiwanych przez Strategów budujących Państwo Izrael. Były więc tworzone dokładne listy społeczności żydowskiej w gminach, z wyselekcjonowaniem osób, które nadawałyby się (z racji zawodów, hermetyczności i statusu majątkowego) do osiedlania w Palestynie. Te listy były przekazywane władzom Niemieckim, by wiedziały komu stawiać warunki „emigracja albo Dachau”. http://3obieg.pl/zydzi-z-hitlerem-wywolali-holokaust