Podpisaliśmy umowę na pozyskanie pięciu samolotów samolotów C-130H, które trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, przylotu pierwszej maszyny spodziewamy się jeszcze w tym roku – szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę.

Podpisaliśmy umowę na pozyskanie w ramach programu Excess Defense Articles 5 samolotów C-130H. Samoloty trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu i zwiększą nasze możliwości transportowe. Przylotu pierwszego z nich spodziewamy się jeszcze w tym roku – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Zobacz także: USA: Nieudana próba drona przez samolot transportowy

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że 33. Baza Lotnictwa transportowego w Powidzu (woj. wielkopolskie) posiada największe w Polsce lotnisko wojskowe. Korzystają z niego m. in. polskie i amerykańskie załogi samolotów transportowych C-130 Hercules, które odbywają wspólne szkolenia. Stacjonują tam także śmigłowce amerykańskich wojsk lądowych.

C-130H to czterosilnikowy wojskowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, produkowany przez wytwórnię Lockheed. Masa samolotu wynosi 38 ton.

Zobacz także: Samoloty transportowe sił powietrznych USA lądują w Kijowie

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply