„Przyjęcie uchwały to ze strony polskich parlamentarzystów demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Było to splunięcie w twarz ukraińskiej demokracji, ukraińskim – często propolskim – patriotom” – twierdzi na łamach „Gazet Wyborczej” Adam Michnik.

„Nie wnikając w spór, czy było to ludobójstwo, czy wyjątkowo krwawa czystka etniczna, przyjęcie uchwały to ze strony polskich parlamentarzystów demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Było to splunięcie w twarz ukraińskiej demokracji, ukraińskim – często propolskim – patriotom” – napisał Adam Michnik na łamach „Gazet Wyborczej”.

Michnik odniósł się także do skandalicznego wywiadu „Wyborczej” z Jurijem Szuchewyczem– ukraińskim deputowanym, synem zbrodniarza i głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Uważa je za „niesprawiedliwe i jednostronne”,ale będące jednocześnie tylko wynikiem „reakcji na uchwałę polskiego Sejmu”. Jego zdaniem, wypowiedź Szuchewycza to głos „dość typowy dla ukraińskiego tradycjonalizmu”,a ponadto „głos ukraińskiego patrioty – nacjonalisty, który poczuł się zraniony w swoich najświętszych uczuciach”.

Naczelny „Wyborczej” skrytykował też polskich parlamentarzystów, że uchwałę uznającą rzeź wołyńską za ludobójstwo przyjęto niedługo po tym, jak „prezydent Ukrainy, złożył kwiaty i ukląkł przed warszawskim pomnikiem ofiar wołyńskiej masakry”.

„W tej uchwale nie szło o prawdę historyczną, bo tej nie orzeka po 70 latach żaden parlament. Tu szło o pseudopatriotyczny wyścig elit politycznych: kto zostanie oskarżony o „patriotyczną niedoskonałość”, a kto takiego oskarżenia uniknie”– stwierdził Michnik.

Zdaniem redaktora naczelnego „GW”, główną winę za sytuację ponoszą posłowie PiS i Kukiz’15. Zarzuca im również lekceważenie „podstawowych interesów” Polski:

„(…) damy i dżentelmeni z tych ugrupowań niejednokrotnie już demonstrowali niechęć i nieudolność w rozumieniu cudzego doświadczenia i bólu, a także bezwzględność i cynizm w niszczeniu najwybitniejszych polskich autorytetów. Te fakty są dostatecznie znane; znany jest również lekceważący stosunek tych państwa do podstawowych interesów naszego kraju”.

Michnik zarzucił jednocześnie politykom PO i Nowoczesnej „tchórzliwy oportunizm” ws. uchwały wołyńskiej:

„Zadziwia natomiast tchórzliwy oportunizm polityków PO i Nowoczesnej, którzy deklarują się jako obrońcy demokracji i zwolennicy polityki proeuropejskiej. Ich podniesione ręce za tą idiotyczną deklaracją ze słowem „ludobójstwo” zostaną zapamiętane na Ukrainie, a mam nadzieję, że nie tylko tam”.

Michnik deklaruje, że „przebudzone upiory polskie, które przebudziły upiory ukraińskie”,będą konsekwentnie zwalczane przez jego środowisko i osoby, których określa mianem „polskich i ukraińskich demokratów”:

„Ale to przecież nie jest koniec historii polskiej i ukraińskiej. Są wśród nas tacy, którzy obalają mur berliński, i tacy – niemądrzy czy tchórzliwi – którzy budują mur antyukraiński. Ale my – demokraci polscy i ukraińscy – uparcie będziemy budować mosty porozumienia i pojednania. Wbrew nienawiści i głupocie”.

Gazeta Wyborcza / Kresy.pl

30 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. baciar
  baciar :

  cieżko nazwać tego człowieka bo nawet słow by go obrazić brakuje takie przekleństwa nie wystepuja w naszym jezyku jednym zdaniem uchroń nas Panie przed głupotą lewków którzy jak pan Michnik doprowadzają naród do wynarodowienie i powodują katastrofe historyczną to może jeszcze krzyżaków mamy przeprosić za Grunwald według jego teori mamy zawsze kochać morderców i zabójców i sami im jeszcze przyklepywać niewiem ale psychiatra jest w tym przypadku niezbędny a może to już ostatnie stadium glupoty i na to nie ma leku

 2. cyna
  cyna :

  Całe wieki mieszania się we własnym niewielkim środowisku czyli osobniki reprezentujące efekt krzyżówek wsobnych jak redaktorek i inne pejsate pomioty obciążone sa niska inteligencja która jest bezpośrednim wynikiem wad genetycznych namnażanych w wyniku poczęć zbyt blisko spokrewnionych osobników. Niestety ale motywy tego pana są jasne a są nimi nowa ojczyzna pejsatego robactwa które nie radzi sobie tam gdzie jest i śnią o galicji

 3. polski_pan
  polski_pan :

  Polemiką z użyciem inwektyw na pewno się nie zmartwi. Przypomnieć temu jegomościowi należy że to ukraińskie upiory obudziły się pierwsze . Uchwała stała się potrzebna w odpowiedzi na gloryfikację na Ukrainie banderyzmu , którego ofiarami padli wszakże nie tylko Polacy . Jak to jest że taki „wzorzec Europejczyka” nie dostrzega tego problemu na Ukrainie a od dawna notorycznie wszczyna fałszywe alarmy w Polsce w sprawie wyimaginowanych przejawów ksenofobii ? Uprzedzony jest do Polaków czy co?

  Nawet PO i Nowoczesną obsobaczył…. Najwyraźniej wzmianki o „zużyciu biologicznym”, jakie się to tu to tam ostatnio pojawiały, są prawdziwe.

 4. zefir
  zefir :

  Propolskim ukraińskim patriotom,uchwała o ludobójstwie banderowskich bestialskich zbrodniarzy z pewnością nie zaszkodzi,wręcz przeciwnie.Nie martw się tym Szechterze.Problemem nie jest ukraińska demokracja,gdyż jej nie ma,problemem jest tolerancja,bałwochwalstwo i naśladownictwo przez upadlińską państwowość wzorców,wskazań i zaleceń nazistowskiej ideologii OUN i zbrodniczych,okrutnie bestialskich ludobójczych praktyk kolaboranckich z hitleryzmem band UPA,SS-Galizien,ukropolicji pomocniczeji grabieżczej morderczej ukroczerni od wideł i siekier.Tym się martw Szechterze!

 5. pro_patria
  pro_patria :

  Zawsze słynął z żerownania na narodzie polskim i antypolskich postawach, lecz teraz mnie naprawdę wqrwił. Jak śmie to obleśne żydisko kalać pamięć bestialsko pomordowanych Polaków ??? Poza tym nazywanie banderowskiego motłochu upaińskimi patriotami, rozczulanie się i współczucie synowi rezuna szuchewycza i jego poczuciu zranienia w najświętszych uczuciach (jakich ?? nienawiści do wszystkiego co polskie i chęci wyrezania wszystkiego co polskie), bagatelizowanie kwestii ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem czy straszenie konsekwentnym zwalczaniem polskich patriotów przez oszołomów z gw i powiązanych proupaińskich środowisk nie jest już tylko zdradą, kwalifikuje się na jedyną karę… Mam nadzieję, że dożyję chwili, gdy ta stale szkodząca mojemu krajowi szmata zostanie deportowana do swojego pejsatego pseudo-państwaka.

   • gan
    gan :

    Za wikipedią: Proces łucki – proces sądowy w Łucku w 1934, w wyniku którego skazano działaczy Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy za zdradę stanu na rzecz ZSRR[…]W wydanej przez IPN książce Marzec 1968 w dokumentach MSW (pod red. Piotra Gontarczyka) pojawiła się informacja, że w związku z tym procesem „aresztowany i skazany za szpiegostwo na rzecz ZSRR (1934)” został Ozjasz Szechter, ojciec Adama Michnika.

 6. tagore
  tagore :

  Pełny artykuł Michnika-Szechtera ukazał się po ukraińsku na portalu Espresso tv, dla Ukraińców
  ma to być chyba dowód na walkę opozycji o demokratyczną przyjazną Europie i Ukrainie Polskę.
  Ciekawe jak sobie poradzą z niezależną transmisją informacji z Polski ,czyli emigracją zarobkową.

  tagore

 7. perun
  perun :

  I jak tu się dziwić Jezusowi, gdy mówił o takich jak Michnik: „węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?” Zaiste, człowiek przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie pojąć, co ten wąż ma nasrane pod czaszką. Kompletne odwrócenie pojęć. Mówienie prawdy historycznej i oddanie sprawiedliwości bestialsko pomordowanym ludziom to w języku żmijowym demonstracja głupoty, szowinizmu i podłości. Banderowcy to patrioci, a kult zwyrodniałych morderców to ukraiński tradycjonalizm. Nawet Jezus nie mógł zdzierżyć takiej obłudy, a co dopiero zwykły człowiek.

 8. krakus
  krakus :

  Ty parszywa żydobolszewicka gnido. Uczczenie pamięci pomordowanych przez banderowców, sojuszników Hitlera nazywa szowinizmem. Co za DEBIL ! Co za durnie w ogóle kupują jego gazetę i przy okazji utrzymują tego wyleniałego śmierdziela? ten sku…. broni zbrodniarzy ukraińskich, i chce żeby Państwo Polskie nie upominało się o pomordowanych Polaków – to jego prawdziwe oblicze. Ciekawe czy krytykowałby upamiętnianie żydów zagazowanych przez Niemców ?

 9. algirdaitis
  algirdaitis :

  Czy ma ktos link to wywiadu tego przyglupa? Juz od pewnego czasu ten Michnik vel Szechter mnie denerwowal. Ale tym razem totalnie przegial. Jak on smie, ten Zyd z Ukrainy, ktorego ojciec zostal skazany za zdrade Polski, tak pisac? Michnik, ty stary capie, ustanowienie uchwaly o ludobojstwie UPA to wedlug ciebie demonstracja glupoty, szowinizmu i podlosci? To plucie na Ukraine? Czys ty kompletnie balwanie oszalal? A wedlug ciebie zrobienie z bandery, suchewycza i innych morderczych i bestialskich psubratow, ktorzy wymordowali ponad 200 tys. Polakow, 80 tys. Ukraincow, ktorzy chcieli ratowac tychze Polakow, bo widzieli zgube i hanbe dla ich Ukrainy w zbrodniczych uczynkach UPA i OUN, ktorzy wymordowali rowniez Czechow, Zydow, Ormian, Bialorusinow to nie bylo plucie na Polakow i Polske, plucie na cywilizowany swiat? Czemuz to ty oszolomie milczal, jak Ukraincy robili z tych mordercow swoich nowoczesnych bohaterow? Gdzies wtedy byl ty gnido zapluta? To, ze sejm w koncu, po 27 latach w koncu podejmuje uchwale (oczekuje, ze potem bedzie ustawa i kompletny zakaz szerzenia banderyzmu pod grozba wiezienia) czczaca Polakow pomordowanych przez tych totalnych zwyrodnialcow ukrainskich, uhonorowujaca rowniez Ukraincow ratujacych Polakow przed tymi zezwierzaconymi mordercami bandery z upa, to jest wedlug ciebie szowinizmem? By cie szlag trafil ty becwale. Tam polowa mojej rodziny zostala wymordowana, wujkow, cioci, kuzynek, kuzynow. Byla to rodzina iscie z rodu Rzeczpospolitej. Byli w niej nie tylko Polacy ale i Bialorusini i Litwini. Jakas czesc zapewne tez o korzeniach ukrainskich. Nie mialo znaczenia Wszyscy musieli uciekac, niektorym sie nie udalo i zgineli. Wstydz sie Adamie Michniku za to twoje zalosne wypowiedzi. Co z ciebie za intelektualna elita, ktora w 1989 roku nie widziala tego zagrozenia. Gdzie byla twoja dalekowzrocznosc w 1991 roku, ze od razu nie powiedziales tejze „ukrainskiej” elicie, ze Polska uznaje niepodleglosc Ukrainy ale prosze zadnej banderyzacji kraju, bo Polska poparcie wycofa. Zamiast tego wszyscy milczeliscie, nie wiedzieliscie, ze to tykajaca bomba? Trzeba byc tepym idiota, zeby tego nie zrozumiec. Milczeliscie, hodowaliscie te banderowska zmije. Trzeba bylo nazywac ukrainskich „intelektualistow” takich jak Juszczenko szowinista, jak ustanawial bandere bohaterem Ukrainy. Ty zdrajco, po trzykroc zdrajco, powinienies byc sadzany, tak jak twoj ojciec za zdrade Polski.

 10. mop
  mop :

  Salonowe i liberalne środowiska skupione wokół magazynu „Liberte” wystosowały list do Ukraińców przepraszając ich za wyrządzone im krzywdy. Po listem podpisali się min. Mateusz Kijowski, Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik.
  Liberałowie biją się w pierś w imieniu Polaków i mówią o zagrożeniu Europy przez „nacjonalizm” i „rosyjski imperializm”. Pisza także o „bratobójczych konfliktach” pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

  Poniżej pełna treść listu otwartego:

  Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma.

  Bracia Ukraińcy,

  w 1894 roku, na zjeździe polskich i ukraińskich literatów oraz dziennikarzy we Lwowie, Iwan Franko, poeta, pisarz i myśliciel, powiedział: „W całej Słowiańszczyźnie nie ma dwóch takich narodów, które by pod względem życia politycznego i duchowego tak ściśle zrosły się ze sobą, tak licznymi były powiązane więzami, a mimo to tak ciągle stroniły jeden od drugiego, jak Polacy i Ukraińcy”. Z czasem, na nasze wspólne nieszczęście, stronienie zastąpiła nienawiść i nacjonalizm oraz ich nieodrodna córa – zbrodnia – której doświadczyli pospołu Polacy i Ukraińcy na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, na Chełmszczyźnie, w Bieszczadach i na Ziemi Przemyskiej. Tym bardziej raduje nas Wasz list, ze znamiennymi słowami „prosimy o wybaczenie”, w którym nie uchylacie się od odpowiedzialności za polskie krzywdy lat czterdziestych ubiegłego stulecia. My również składamy hołd ofiarom bratobójczych konfliktów polsko-ukraińskich.

  Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma. Przed nami podobne słowa wypowiedzieli przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego, do wzajemnego przebaczenia gorąco zachęcał nasze narody papież Jan Paweł II. Na rzecz pojednania niestrudzenie działali Jerzy Giedroyc i Jacek Kuroń, a także prezydenci naszych państw. Apelujemy do społeczeństw i parlamentów obu krajów, by nie zapominano o ich naukach.

  Wina wymaga zadośćuczynienia, którym w relacjach między naszymi narodami jest wykuwanie prawdziwego braterstwa. Na przekór polskiej i ukraińskiej małoduszności, w dobrych, ale też w złych czasach, które, być może, nadchodzą na naszą wspólną Europę, zagrożoną nacjonalizmami i rosyjskim imperializmem.

  Zagrożenia łatwiej przetrwać razem. Zachowujemy dla was podziw i solidarność w walce z agresorem, który od ponad dwóch lat okupuje część ukraińskiej ziemi, nie chcąc dopuścić do spełnienia się waszego marzenia o życiu w zjednoczonej Europie.

  Lech Wałęsa, przewodniczący pierwszej Solidarności, laureat pokojowej nagrody Nobla, były prezydent

  Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

  Bronisław Komorowski, były prezydent

  Włodzimierz Cimoszewicz, były premier

  Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych

  Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych

  Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych

  Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych

  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

  Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu

  Róża Thun, deputowana Parlamentu Europejskiego

  Adam Szlapka, poseł, polityk partii Nowoczesna

  Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji

  Władysław Frasyniuk, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Zbigniew Bujak, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Zbigniew Janas, przywódca pierwszej Solidarności, były poseł

  Bogdan Lis, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Janusz Onyszkiewicz, rzecznik pierwszej „Solidarności”, były minister obrony narodowej

  Henryk Wujec, członek kierownictwa pierwszej „Solidarności”, były więzień polityczny, były poseł

  Grażyna Staniszewska, przywódczyni pierwszej Solidarności, więziona w stanie wojennym, była posłanka

  Andrzej Wielowieyski, były poseł, senator, deputowany Parlamentu Europejskiego, działacz katolicki

  Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”

  Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”

  Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”

  Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”

  Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu „Liberte!”

  Jarosław Kuisz, redaktor naczelny tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”

  Karolina Wigura, socjolożka, „Kultura Liberalna”, Uniwersytet Warszawski

  Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny czasopisma „Krytyka Polityczna”

  Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego

  Andrzej Seweryn, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

  Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki

  Kazimierz Sowa, duchowny rzymskokatolicki, publicysta

  Tomasz Dostatni, dominikanin, publicysta

  Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki, były działacz antykomunistycznej opozycji demokratycznej

  Stanisław Opiela – jezuita, były prowincjał prowincji mazowiecko-wielkopolskiej Towarzystawa Jezusowego, były przełożony niezależnej prowincji rosyjskiej

  Andrzej Stasiuk, pisarz, wydawca

  Monika Sznajderman, wydawczyni

  Paweł Smoleński, reporter, laureat nagrody pojednania polsko-ukraińskiego

  Marek Beylin, publicysta „Gazety Wyborczej”

  Wojciech Maziarski, publicysta „Gazety Wyborczej”

  Danuta Kuroń, działaczka społeczna

  Krzysztof Stanowski, działacz społeczny, współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą

  Iza Chruślińska, publicystka, uczestniczka polsko-ukraińskich inicjatyw społecznych
  ZRÓDŁO Kresy.pl

  TE WSZYSTKIE QRWY NALEZY POZBAWIC POLSKIEGO OBYWATELSTWA,POD NADZOREM ODSTAWIĆ NA UKRAIŃSKĄ GRANIĆE I KOPNIAKIEM W DOOOPĘ WYGONIĆ Z POLSKI NA TE ICH UKRAINĘ !!!

 11. jch2016
  jch2016 :

  Okoliczności są teraz takie, że Michnik wspiera wrogie nam siły w Ukrainie. Zaznajomiony m. in. z nieaktualnymi już tekstami Giedrojcia, próbuje jednak na siłę wciągać Polskę w spór polsko-ukraińśki. Bo to jest spór, niestety. Ukraińcy wyciągają ręce niemal pod Kraków. Obserwując sytuację na Ukrainie, Michnik może być głosicielem przekształcenia tego kraju w landy kierowane przez żydowskich oligarchów, w tym aktualnego prezydenta, z żądaniami pozyskania naszych wschodnich terytoriów. Rząd polski powinien temu zapobiegać w stosowny sposób.