Ukraina wystąpiła do Finlandii z wnioskiem o omówienie możliwości przekazania myśliwców F/A-18 Hornet – twierdzi fińska gazeta Helsingin Sanomat, powołując się na własne źródła.

Jak poinformowała w środę fińska gazeta Helsingin Sanomat, powołując się na własne źródła, Ukraina wystąpiła do Finlandii z wnioskiem o omówienie możliwości przekazania myśliwców F/A-18 Hornet.

Publikacja zauważa, że mowa jest o trójstronnych negocjacjach między Finlandią, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi w sprawie tych samolotów bojowych.

Ewentualny transfer w przyszłości tych samolotów wymaga zgody USA, ponieważ F/A-18 Hornet jest produkowany przez amerykańską firmę zbrojeniową.

Fiński portal Yle, na który powołują się ukraińskie media, opublikował wcześniej wypowiedź premier Finlandii, Sanny Marin. Powiedziała, że jej rząd wspólnie z innymi sojusznikami, może rozważyć dostarczenie Ukrainie myśliwców F/A-18 Hornet, która Finlandia zamierza wycofać ze służby i zastąpić nowoczesnymi F-35.

„Myślę, że moglibyśmy przedyskutować myśliwce Hornet – czy byłoby możliwe zaoferować je Ukrainie, jakie przygotowania są do tego potrzebne” – powiedziała Marin.

Zaznaczyła, że jak na razie wszelkie rozmowy dotyczące myśliwców są na początkowym etapie. Jej zdaniem, w tym temacie potrzebna będzie szeroka współpraca między zachodnimi sojusznikami.

Obecnie, fińskie siły powietrzne posiadają w służbie 62 maszyny F/A-18 Hornet. Finlandia zamówiła 64 amerykańskie nowoczesne myśliwce F-35, żeby je zastąpić. Mają zostać dostarczone do 2026 roku. Wycofanie ze służby przestarzałych Hornetów jest planowane w 2025 roku, gdy do służby wejdą pierwsze F-35. Warunkiem jest wyszkolenie do tego czasu pilotów w USA. Całościowa wymiana F/A-18 na F-35 a zostać przeprowadzona w latach 2028-2030.

Warto dodać, że dzień wcześniej w mediach pojawiła się informacja, żeUkraina wysłała do władz Macedonii Północnej prośbę o przekazanie śmigłowców szturmowych Mi-24. Siły powietrzne tego kraju posiadają 12 śmigłowców Mi-24.

Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej odmówiło podania dodatkowych informacji, mówiąc jedynie, że „obecnie analizuje możliwość zatwierdzenia ukraińskiego wniosku o transfer helikopterów”.

Jednocześnie kraj pracuje nad wyborem nowych wielozadaniowych śmigłowców typu zachodniego, które pod koniec tej dekady powinny zastąpić radzieckie Mi-8/17 i Mi-24.

Kresy.pl/Helsingin Sanomat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz