Niefortunna wypowiedź prezydenta USA utrudni Boeingowi walkę w przetargu na nowy myśliwiec dla Finlandii? W Helsinkach sprawę potraktowano bardzo poważnie.

W tym tygodniu wizytę w Waszyngtonie złożył prezydent Finlandii, Sauli Niinistö. Podczas wspólnej konferencji prasowej Donald Trump powiedział, że Finlandia zamówiła „znaczną liczbę” samolotów Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Jednak amerykański prezydent, który powiedział to stojąc obok Niinistö, mocno minął się z prawdą. Program HX, dotyczący zakupu myśliwca nowej generacji dla Finlandii, nadal jest na wstępnym etapie i nie podjęto na razie żadnych decyzji. Ponadto, Super Hornet, zapewne w wersji Block 3, jest tylko jednym z kandydatów w przetargu.

Wypowiedź Trumpa wywołała w Finlandii burzę. Rząd w Helsinkach deklarował wcześniej, że program zakupu myśliwców będzie całkowicie przejrzysty, a wszyscy oferenci będą mieli równe szanse.

Szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Matti Vanhanen stwierdził, że słowa Trumpa były „zdumiewające”. – Do podjęcia decyzji w przetargu zostało wiele lat. Jeśli przywódcy Stanów Zjednoczonych sądzą, że sprawa jest już rozstrzygnięta, to bardzo źle – powiedział Vanhanen.

Krytyka nie ominęła również prezydenta Niinistö. W Finlandii panuje powszechna opinia, że od razu powinien był zdementować słowa Trumpa. Czego nie zrobił. Dopiero później opublikował krótkie dementi na Twitterze.

Media zajmujące się branżą wojskową i lotniczą komentowały, że słowa Trumpa mogą doprowadzić do porażki Boeinga w przetargu dla fińskiej armii. Nawet jeśli Super Hornet wygra, całkowicie uczciwie, to konkurencja, a także fińska opozycja, mogą łatwo przypomnieć wypowiedź prezydenta USA, wskazując na ryzyko wystąpienia jakiś zakulisowych układów. Niewykluczone zatem, że komisja przetargowa zdecyduje się na inny samolot, żeby odsunąć od sprawy wszelkie podejrzenia.

W przetargu na myśliwce dla fińskiego lotnictwa stratują również Dassault Aviation  z samolotami Rafale, konsorcjum Eurofighter proponujące Typhoony, Lockheed Martin z F-35 Lightning II i Saab, oferujący maszyny Gripen E. Nowy myśliwiec ma wejść do służby w połowie lat dwudziestych. Do tego czasu z linii miałyby zostać wycofane samoloty wielozadaniowe F/A-18C/D Hornet, które obecnie znajdują się na wyposażeniu  fińskich sił powietrznych (Suomen Ilmavoimat).

Finlandia chce zamówić łącznie 60-64 myśliwce za sumę od 7 do 10 miliardów dolarów.

Czytaj również: Boeing twierdzi, że duński rząd wybrał źle. Powinien kupić samoloty F/A-18 Super Hornet a nie F-35

Zobacz: Boeing wystąpił do sądu przeciw Danii z powodu nieudostępnienia dokumentacji przetargowej

konflikty.pl / defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply