Ukraińska agencja informacyjna Unian, powołując się na gazetę Kommiersant informuje, że wczoraj Rosja wstrzymała dostawy węgla na Ukrainę. Ma to związek z odcięciem Krymu od dostaw energii elektrycznej.

Rosyjski Kommiersant powołuje się na „dobrze poinformowane źródła”, z których jedno twierdzi, że dostawy węgla energetycznego i koksującego, zamówionego przez ukraińskich odbiorców, zatrzymano na granicy. Informację tę mieli potwierdzić operatorzy logistyczni, jednak jeden z nich utrzymuje, że transport węgla przez Ukrainę pozostaje niezakłócony.

Z kolei źródło w przemyśle węglowym miało stwierdzić, że jest zbyt wcześniej na wiązanie tych utrudnień z wcześniejszymi deklaracjami rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka. We wtorek powiedział on, że Rosja w odpowiedzi na blokadę energetyczną Krymu może podjąć decyzję o przerwaniu dostaw węgla na Ukrainę. Jego inicjatywę wsparł wicepremier Arkady Dworkowicz. Źródło, na które powołuje się Kommiersant zaznaczyło, że po obu stronach granicy znacznie pogorszył się poziom biurokracji.

Według informacji ze źródła w rosyjskich władzach, nie był żadnych dyrektyw w sprawie wstrzymania dostaw, jednak kwestia ta jest rozważana. Służba prasowa Federalnego Urzędu Celnego zaprzeczyła, jakoby miała jakieś informacje na ten temat. Z kolei rosyjskie koleje zapewniają, że nie ma żadnych restrykcji dotyczących dostaw na Ukrainę.

Unian.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz