Sześć czołgów Leopard 2, które Hiszpania przekazuje Ukrainie, przybyło do portu Santander w północnej części kraju, skąd wysyłane jest zaopatrzenie wojskowe w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony – poinformowała w środę stacja CNN.

Jak poinformowała w środę stacja CNN, sześć czołgów Leopard 2, które Hiszpania przekazuje Ukrainie, przybyło do portu Santander w północnej części kraju, skąd wysyłane jest zaopatrzenie wojskowe w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony

Zdjęcia opublikowane przez hiszpańskie media pokazały sześć czołgów w mieście. Oczekuje się, że czołgi wraz z innymi pojazdami opancerzonymi przekazanymi przez Hiszpanię będą gotowe do wysłania na linię frontu na Ukrainie do końca miesiąca.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania obiecała wysłać na Ukrainę, opuści kraj dopiero w drugiej połowie kwietnia. Niemieckie czołgi bojowe nie były używane od lat 90. XX wieku i zostały zatrzymane w rezerwie, co wymagało ponownego wyposażenia i testów gotowości bojowej po początkowych wątpliwościach, czy mogą ponownie wejść do walki. Po przygotowaniu zostaną wysłane drogą morską do Polski, a stamtąd sprzęt trafi na Ukrainę.

Wcześniej gazeta El Pais informowała, że Hiszpania zaraz po Wielkanocy przekaże Ukrainie pierwsze sześć czołgów Leopard 2A4. Na czołgach prowadzone było strzelanie na poligonie Cerro Muriano.

Do zakładu w celu naprawy przybyły cztery dodatkowe Leopardy 2A4, których przekazanie zapowiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Podobnie jak pierwsze sześć, przetrzymywano je w bazie w Saragossie.

Według publikacji pierwsze czołgi były w lepszym stanie, ich naprawa zajęła 2500 tysięcy godzin pracy. Koszt odzyskania wyniósł 4,1 miliona euro – 683 300 za sztukę.

Praca trwała około sześciu tygodni. Wznowienie drugiej partii będzie droższe i potrwa dłużej.

W ostatnim czasie w serwisach społecznościowych pojawiły się fotografie uszkodzonego czołgu Leopard 2A4. Pojazd stoi z wyrwaną z kadłuba wieżą, obok stoi inny Leopard. Zdjęcia wykonano na poligonie wojskowym, a na jednym widać dwóch wojskowych w ukraińskich mundurach polowych. Nie było wiadomo, kiedy te fotografie zostały zrobione ani w jaki sposób przedostały się do sieci.

Według opisów, zdjęcia wykonano na jednym z poligonów w Polsce, gdzie ukraińscy czołgiści odbywają szkolenia w zakresie obsługi czołgów Leopard 2. Miało tam dojść do wypadku, w wyniku którego jeden z czołgów został uszkodzony.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat, który zamieścił serwis Defence24.pl. Jak podano, do wypadku, tj. kolizji dwóch czołgów, doszło 14 kwietnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Leopard w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Czołg Leopard 2A4 doznał poważnych uszkodzeń – wieża została wyrwana z mocowań pierścienia oporowego i pierścienia ślizgowego. W zdarzeniu brali udział żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, przy czym żaden z nich nie został poszkodowany.

„Z dostępnego materiału fotograficznego, można wysnuć wniosek że w wyniku kolizji, tył kadłuba jednego z czołgów wjechał na przód kadłuba pojazdu numer dwa, uderzając z dużą siłą w wieżę powodując jej zrzucenie” – czytamy na Defence24.pl. Portal jednocześnie skrytykował fakt, że tego rodzaju zdjęcia wyciekły do sieci. Zaznaczono zarazem, że „czołg nie jest stratą bezpowrotną”. Jak poinformowano, wóz aktualnie znajduje się w hali remontowej, gdzie zostanie poddany oględzinom, weryfikacji i ocenie skutków zdarzenia. Prawdopodobnie zostanie wyremontowany i przywrócony do służby.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply