W piątek rano prezydent Donald Trump ogłosi na Twitterze, że nominuje rzeczniczkę Departamentu Stanu Heather Nauert na Ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ, w miejsce odchodzącej Nikki Haley – podała w czwartek w nocy stacja Fox News, powołując się na „liczne źródła”.

Trump miał podjąć decyzję ws. nominacji Nauert, byłej prezenterki stacji Fox News, wczoraj. Już w październiku, po tym jak Nikki Haley podała się do dymisji, była uważana za główną kandydatkę do zajęcia jej stanowiska.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Nauert jest absolwentką renomowanego Wydziału Dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Została rzeczniczką Departamentu Stanu w kwietniu ubiegłego roku i pozostała na tym stanowisku po zwolnieniu przez Trumpa sekretarza stanu Rexa Tillersona. Wcześniej nie miała żadnego doświadczenia w działalności politycznej. Od marca do października 2018 roku sprawowała też funkcję podsekretarza stanu ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas różnych konferencji prasowych Nauert była pytana m.in. o sprawy dotyczące Polski. Komentowała wówczas m.in. relacje polsko-amerykańskie w kontekście ustawy o IPN.

Przeczytaj: Departament Stanu USA: pilnie śledzimy losy ustawy o IPN

Czytaj również: USA: rozmowy z Polską ws. nowelizacji ustawy o IPN mogą być „twarde”

Niedawno Nauert pytana o skandaliczny list Georgette Mosbacher do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśliła, że amerykańska ambasador wykonuje w Polsce „świetną robotę” i reprezentuje amerykańskie ideały i wartości, w tym wolność prasy.

Nikki Haley odejdzie ze stanowiska ambasadora USA przy ONZ wraz z końcem 2018 roku. Jak wyjaśniał Trump ambasador odchodzi na własną prośbę, ponieważ chce „wziąć trochę wolnego i zrobić sobie przerwę”. Amerykański prezydent chwalił Haley jako „fantastyczną osobę”, która „robiła niesamowitą pracę”. Ona sama nie chciała szerzej wypowiadać się na ten temat, mówiąc jedynie, że urzędnik rządowy musi wiedzieć „kiedy nadchodzi czas, żeby zrobić miejsce”. Haley odrzuciła też możliwość startu w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jej odejście komentatorzy tłumaczyli m.in. jej walką o wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej USA z z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem i z sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo.

Trump mianował Haley stałym przedstawicielem USA przy ONZ w 2017 roku. Wcześniej, od 2011 roku pełniła urząd gubernatora stanu Karolina Południowa.

foxnews.com / rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz