Media: Chiński balon szpiegowski zdołał zebrać amerykańskie dane wywiadowcze

Chiński balon szpiegowski, który przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi, był w stanie zebrać dane wywiadowcze z kilku wrażliwych amerykańskich obiektów wojskowych, pomimo wysiłków administracji Bidena, aby to uniemożliwić – poinformował w poniedziałek portal NBC News.

Jak poinformował w poniedziałek portal NBC News powołując się dwóch wyższych urzędników USA i jednego byłego urzędnika administracji, chiński balon szpiegowski, który przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi, był w stanie zebrać dane wywiadowcze z kilku wrażliwych amerykańskich obiektów wojskowych, pomimo wysiłków administracji Bidena, aby to uniemożliwić.

Chiny były w stanie kontrolować balon, aby mógł wielokrotnie przelatywać nad niektórymi miejscami i przesyłać zebrane informacje z powrotem do Pekinu w czasie rzeczywistym, twierdzą urzędnicy. Dane wywiadowcze zebrane przez Chiny pochodziły głównie z sygnałów elektronicznych, które można odbierać z systemów uzbrojenia lub komunikatów od personelu bazy.

Trzej urzędnicy stwierdzili, że Chiny mogłyby zebrać znacznie więcej danych wywiadowczych z wrażliwych miejsc, gdyby nie wysiłki administracji.

Chiny wielokrotnie powtarzały, że balon był bezzałogowym cywilnym statkiem powietrznym, który przypadkowo zboczył z kursu, a Stany Zjednoczone zareagowały przesadnie, zestrzeliwując go. Urzędnicy nie powiedzieli, do jakiej firmy, działu lub organizacji należał balon.

Po zestrzeleniu balonu w lutym urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że jest on w stanie zbierać informacje wywiadowcze.

Balon miał mechanizm samozniszczenia, który mógł zostać aktywowany zdalnie przez Chiny, ale urzędnicy powiedzieli, że nie jest jasne, czy tak się nie stało, ponieważ mechanizm działał nieprawidłowo, czy też dlatego, że Chiny zdecydowały się go nie uruchamiać.

Balon wszedł w przestrzeń powietrzną USA nad Alaską 28 stycznia, według administracji Bidena, która powiedziała, że śledziła go podczas ruchu. W ciągu następnych czterech dni balon leciał nad Montaną, a konkretnie nad bazą sił powietrznych Malmstrom, gdzie Stany Zjednoczone przechowują część swoich aktywów nuklearnych.

Stany Zjednoczone zestrzeliły balon 4 lutego u wybrzeży Karoliny Południowej, a urzędnicy wciąż analizują znalezione szczątki. Urzędnicy próbowali zrekonstruować balon z odzyskanych szczątków.

Kresy.pl/NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply