W rocznicę urodzin Stepana Bandery na Ukrainie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń na jego cześć. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Ulicami Kijowa, Lwowa, Równego czy Awdijiwki przeszły marsze z pochodniami.

W poniedziałek 1 stycznia w wielu ukraińskich miastach odbyły się coroczne marsze z pochodniami upamiętniające kolejną, 109. rocznicę urodzin lidera OUN i zbrodniarza, Stepana Bandery.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podał ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych, Serhij Jarowyj, zaplanowanych było łącznie 54 wydarzeń z tej okazji w 20 regionach Ukrainy. Organizatorzy szacowali, że weźmie w nich udział co najmniej 8 tys. osób. Bezpieczeństwa miało strzec około 2 tysiące policjantów. Organizatorami marszów były różne „organizacje patriotyczne”, głównie te odwołujące się do banderyzmu, m.in. Prawy Sektor, Swoboda oraz Korpus Narodowy czy Kongres Ukraińskich Nacjonalistów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińskie MSW w poniedziałek wieczorem oficjalnie podało, że łącznie w marszach  i innych wydarzeniach ku czci Bandery wzięło udział co najmniej 6,5 tys. osób. Łącznie odbyło się 57 wydarzeń w 21 obwodach Ukrainy. Bezpieczeństwa strzegło blisko 1,3 tys. policjantów i 750 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Nie zgłoszono żadnych incydentów.

Największy marsz ku czci Bandery przeszedł ulicami Kijowa. Wzięło w nim udział, według różnych szacunków, od ok. 600 do ok. tysiąca osób, głównie członków Prawego Sektora, Swobody i Korpusu Narodowego. Część organizatorów twierdziła, że w marszu brało udział nawet kilka tysięcy uczestników. Marsz zakończył się wiecem na Majdanie Niezależności, gdzie z zaimprowizowanej sceny przemawiali politycy, aktywiści i historycy. Według agencji Unian, wiec nie potrwał jednak dłużej niż pół godziny.

Duży marsz w rocznicę urodzin lidera OUN przeszedł również ulicami Lwowa. Wcześniej, przedstawiciele lokalnych władz i organizacji społecznych wzięli udział w uroczystościach przy pomniku Bandery, tytułowanego „Bohaterem Ukrainy”. Reprezentanci władz Lwowa oraz obwodu lwowskiego złożyli pod nim kwiaty.

W marszu z pochodniami uczestniczyło około pół tysiąca osób. Wznoszono m.in. okrzyki: „Sława Ukrainie!”, „Bohaterowie nie umierają – umierają wrogowie” oraz „Bandera, Szuchewycz – bohaterami Ukrainy!”. Część uczestników niosła ze sobą symbole kolaboracyjnej, ukraińskiej jednostki ochotniczej,  Dywizji Wafen-SS „Galizien”.W wiecu na zakończenie marszu pod pomnikiem Bandery głos zabrał m.in. lider neobanderowskiej partii Swoboda, Ołeh Tiahnybok.

Duży marsz, liczący kilkaset osób, odbył się też w Równem na Wołyniu. Ponadto, marsze ku czci Bandery zorganizowano także na wschodzie Ukrainy, w części Donbasu pozostającej pod kontrolą władz w Kijowie. W miastach Słowiańsk i Awdijewka, leżących niedaleko linii frontu, także uczczono pamięć lidera OUN. W marszu z pochodniami w Słowiańsku wzięło udział ok. 200 osób. Mniejszy marsz odbył się w Awdijewce. W obu przypadkach, organizatorami była Swoboda, a także Prawy Sektor oraz Korpus Narodowy.

Czytaj także: Kijów: Kolejny Marsz ku czci Bandery [+VIDEO]

 

 

 

112.ua / Unian/ Zaxid.net / avdeevka.city / azov.press / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Te parszywe, ukrowskie mordy napawają obrzydzeniem. Tacy „bohaterowie”, jak ten zwyrodniały cwel ludobójca, są przykładem dla tej cuchnącej czerni.
    Oby przyszły czasy, w których ulic Lwowa i innych polskich miast nie będzie kalać banderowsko-ukrowski but, a przechadzać się po nich będzie polski pan.