Wedle wstępnych wyników sondażowych w wyborach parlamentarnych we Francji zwycięży blok prezydencki, ale nie uzyska on większości bezwzględnej. Media podkreślają “przełomowy” wynik partii Marine Le Pen.

W II turze wyborów parlamentarnych we Francji w niedzielę koalicja prezydencka zdobędzie od 210 do 250 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, natomiast koalicja lewicy Nupes pod przewodnictwem Jeana-Luca Mélenchona od 150 do 180 mandatów – wynika z sondażu instytutu IFOP.

Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu) Francji ma 577 mandatów, więc dla uzyskania większości potrzeba co najmniej 289 mandatów.

Jako “przełomowy” określają francuskie media wynik Marine Le Len i jej Zjednoczenia Narodowego, które zdobyć może od 80 do 100 mandatów. Partia Marine Le Pen w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2017 r. zdobyła zaledwie osiem mandatów.

W nowym parlamencie zasiądą także “Republikanie” – mogą uzyskać od 60 do 70 mandatów.

Pozostałe mandaty mogą zdobyć kandydaci niezależni.

Sondażowe wyniki wyborów wskazują, że prezydent Emmanuel Macron jest na drodze do utraty absolutnej większości w Zgromadzeniu Narodowym, a tym samym możliwości swobodnego rządzenia – komentuje Reuters.

Po raz pierwszy od reformy konstytucyjnej z 2000 r. partia, która wczoraj wygrała wybory, nie będzie miała większości w Zgromadzeniu Narodowym. W poprzednich wyborach 2017 roku nowo utworzona partia Macrona „Naprzód Republiko” zdobyła 350 mandatów.

“Jeśli niedzielny exit poll znajdzie potwierdzenie w oficjalnych wynikach II tury francuski parlament, będzie czekał okres politycznej niepewności, a nawet paraliżu” – ocenia Reuters. Prezydent Macron będzie zmuszony wchodzić w koalicje z pozostałymi ugrupowaniami lub stworzyć rząd kohabitacyjny.

Jak informowaliśmy, w pierwszej turze wyborów koalicja prezydencka Razem zdobyła 25,75 proc. głosów, Nupes – 25,66 proc. Różnica między obiema formacjami wyniosła zaledwie około 21 tys. głosów.

Na trzecim miejscu uplasowało się Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z wynikiem 18,68 proc. Czwartą pozycję zajęli Republikanie z wynikiem 10,42 proc.

Kresy.pl / lefigaro.fr / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply