Antoni Macierewicz w przemówieniu na otwarcie targów uzbrojenia w Kielcach oświadczył, że modernizacja polskiej armii przez 14 lat pochłonie ponad pół biliona złotych.

Szef MON powiedział podczas wczorajszego otwarcia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach: Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie, co to jest wojna, nie chce wojny, i dlatego (…) rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii.

Macierewicz przypomniał, że Strategiczny Przegląd Obronny, czyli opublikowana w maju tego roku wizja Wojska Polskiego do 2032 r. ukazał konieczność reorientacji modernizacji technicznej polskiej armii. Minister obrony wyjaśnił, że oznacza to, że modernizacja w najbliższym 14-leciu pochłonie więcej niż 550 mld zł. Macierewicz dodał, że rząd planuje zwiększyć udział wydatków obronnych w PKB.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Duda żądał dymisji Macierewicza

Szef resortu obrony zaznaczył także, że modernizacja techniczna będzie skutecznie przeprowadzona. Jako przykłady wskazał wieloletnie programy armatohaubicy Krab, moździerza samobieżnego Rak na podwoziu KTO Rosomak czy mostu pontonowego.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Jako najważniejszą z umów podpisanych podczas tegorocznych targach, Macierewicz wskazał kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków Grot Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej dla wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej.

ZOBACZ TAKŻE: MON przedstawi analizę programu modernizacji armii

Macierewicz w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie włączenia do Polskiej Grupy Zbrojeniowe firmy Exatel, które zdaniem ministra – umożliwi zupełnie inne, nowe postawienie kwestii cyberobrony i w polskim przemyśle i w polskiej armii. Dodał także: działanie na rzecz uczynienia z Exatela narodowego sytemu gwarantującego bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni rozpocząłem 26 lat temu jako minister spraw wewnętrznych, a w tym roku dzięki rządowi pani Beaty Szydło (…) miałem zaszczyt witać Exatel w sferze odpowiedzialności ministra obrony narodowej.

ZOBACZ TAKŻE: Premiera Borsuka zaprezentowano nowy wóz piechoty dla polskiej armii [+FOTO]

Szef MON wskazywał, że cyberobrona jest obecnie jednym z priorytetów zainteresowania NATO i zapowiedział że z budżetu ministerstwa na ten cel zostanie przeznaczone 2 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE: Zaprezentowano Wirusa – samochód rozpoznawczy, który trafi do polskiej armii

W XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach udział bierze 618 wystawców z 27 krajów, a także 67 oficjalnych delegacji zagranicznych.

Kresy.pl / wnp.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz