Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że kraje , które chcą „przystąpić do Państwa Związkowego Rosji i Białorusi”, otrzymają broń nuklearną.

Jak przekazała w poniedziałek stacja CNN, podczas wywiadu Łukaszenko powiedział: „nikt nie ma nic przeciwko Kazachstanowi i innym krajom, które mają takie same bliskie stosunki, jakie mamy z Federacją Rosyjską”.

“To bardzo proste” – dodał. „Dołączcie do Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. To wszystko: broń nuklearna będzie dostępna dla wszystkich”.

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew odpowiedział w poniedziałek, że nie ma potrzeby przystępowania Kazachstanu do Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

„Łukaszenko zaproponował przystąpienie Kazachstanu do Państwa Związkowego. Doceniam jego żart. Uważam jednak, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ istnieją inne stowarzyszenia integracyjne, przede wszystkim Euroazjatycka Unia Gospodarcza” – powiedział Tokajew.

„Jeśli chodzi o broń jądrową, nie potrzebujemy jej, ponieważ przystąpiliśmy do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i Układu o zakazie prób jądrowych. Pozostajemy wierni zobowiązaniom wynikającym z tych dokumentów międzynarodowych”.

Zobacz też: Łukaszenko: zaczęło się rozmieszczanie broni jądrowej na Białorusi

Dodał, że Euroazjatycka Unia Gospodarcza powinna skupiać się przede wszystkim na zaangażowaniu gospodarczym, integracji i współpracy.

„Musimy dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć wspólny rynek towarowy. Kazachscy przewoźnicy towarowi powinni mieć dostęp do wewnętrznych taryf na terytorium Rosji w celu swobodnego i opłacalnego transportu towarów zarówno na rynek rosyjski, jak i na rynki krajów trzecich. Powtarzam: jako jako część EUG musimy skupić się przede wszystkim na kwestiach integracji gospodarczej, pozostawiając wszystko na później” – powiedział prezydent Kazachstanu.

Kresy.pl/CNN/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply