Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że przekaże Ukrainie broń o wartości wycenionej na 2 miliony euro. Wsparcie ma być nieodpłatne.

Na stronie Ministerstwa Obrony Litwy pojawiła się informacja o bezpłatnym przekazaniu Ukrainie 7000 karabinów Kałasznikowa oraz prawie 2 milionów nabojów do tych karabinów. Oprócz tego Litwini przekażą ukraińskiej armii 80 ciężkich karabinów maszynowych oraz kilkanaście moździerzy.

„Przekazanie sprzętu – to część konsekwentnego i wszechstronnego wsparcia Ukrainy przez Litwę drogą wzmocnienia jej zdolności obronnych i zabezpieczenia jej suwerenności” – powiedział minister obrony Litwy, Rajmundas Karobis. Zaznaczył przy tym, że Litwa nadal będzie przekazywać Ukrainie broń „śmiercionośną”. Inne państwa NATO, w tym USA oficjalnie wzbraniają się przed przekazywaniem Ukraińcom tego rodzaju sprzętu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Litwa należy do państw najbardziej gorliwie popierających władze Ukrainy. Litwini apelują także do innych państw NATO silniejsze wsparcie Ukrainy. Niedawno politycy Litewscy rzucili hasło nowego „planu Marshala” to jest obfitego finansowania Ukrainy. Litwini skrytykowali również Węgry, za to, że blokują relacje Kijowa z Unią Europejską i NATO domagając się zmiany ukraińskiej ustawy oświatowej, prowadzącej do znacznego ograniczenia liczby szkół mniejszości narodowych, w tym szkół mniejszości ukraińskiej na Zakarpaciu.

112.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz